GeriGündem Konuk Yazar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Konuk Yazar

Rehberlik servisleri

DÜNYA, büyük bir hızla değişim ve dönüşüm içinde. Bunun doğal sonucu olarak, yaşamda en çabuk yenilenen kavram ise tabii ki bilgi.

Ne var ki, sadece bilgiye sahip olmak, ‘‘eğitilmiş insan’’ olmak için yeterli değil.

Kişinin bilgiye nasıl ulaşacağı, çok yönlü düşünme alışkanlığı, önyargısız bakış açısı, demokratik değerlerin yaşatılması da, değişen dünyanın kavranmasında yer alan çok önemli araçlar.

Toplum, ‘‘karmaşıklaştıkça’’, bireylerden beklentiler artmakta, bu da okulların sorumluluklarını giderek artırmaktadır.

Bireylerin bir bütün olarak, her yönden ve tam olarak gelişmeleri ve kişilerarası ilişkilerde geçerli olan becerileri kazanmaları, okulların görevleri arasında yer almaya başladı.

ÇAĞDAŞ EĞİTİM ANLAYIŞI

Formel bir sistem olan okulun, kendisinden beklenen bireysel ihtiyaçlara cevap verebilmesi, ancak Rehberlik Servisi kanalıyla gerçekleşiyor.

Rehberlik ve psikolojik danışma, okullarda öğretim ve yönetim hizmetlerini daha etkili kılan, öğrenci merkezli bireysel ihtiyaçları gözönüne alan, çağdaş eğitim anlayışının vazgeçilmez bir ögesi.

Toplumsal değişmeye paralel olarak, okul kültürü içinde ‘‘öğrenci’’ dediğimiz hayat yolcusunun, kendini ve dünyayı algılama bağlamındaki tüm ihtiyaç ve idealleri, Rehberlik Servisi'nin sıcak atmosferinde yankı buluyor.

Okullardaki rehberlik servislerinin çalışmalarını, genel anlamda; doğrudan öğrenciye, öğretmen-yönetici ve velilere ve araştırma-geliştirmeye yönelik olmak üzere, üç alanda değerlendirebiliriz.

PROFESYONEL YARDIM

Okullarda öğrenciye yönelik çalışmalarda, cinsel gelişim konularına kadar varan yardımlarda bulunmak, öğretmen-yönetici ve aile ilişkilerinde bu üçgen içinde programlar hazırlayıp iletişim problemini çözmek, radyo ve TV programları düzenleyip, öğrencilerin sorunlarını anlamaya yönelik araştırmalar yapıp yayınlamak, rehberlik servislerinin etkinliklerden bazılarıdır.

Kısaca, okullardaki rehberlik servisleri, öğrencinin kendisindeki potansiyelini ortaya çıkarması, ‘‘kendini gerçekleştirmesi’’ ve mensup olduğu toplumun ihtiyaç ve idealleriyle, uyum içinde mutlu, başarılı ve doyumlu bir hayat geçirebilmesi için, kişiye sistemli ve profesyonel yardım sağlayan hizmetler bütünüdür.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle