Gündem Haberleri

  Komuta 3 ay sonra Türkiye'de

  Hürriyet Haber
  02.01.2002 - 12:14 | Son Güncelleme:

  Fransa Savunma Bakanı Alain Richard, Afganistan'a yerleştirilecek barış gücünün komutasının 3 ay sonra İngiltere'den Türkiye`ye geçeceğini söyledi. Barış gücünün ilk üyeleri bu sabah Kabil'e vardı. İngiliz askeri kaynakları, barış gücünün Kabil`in kuzey ve doğusundaki 5 üste konuşlanacağını belirttiler.

  Richard, Pakistan`a düzenlediği kısa ziyarette yaptığı açıklamada, ilk aşamada İngiliz, Türk, Alman ve Fransız birliklerinin görev alacağını ve 3 aylık bir ilk görev süresinin ardından İngilizlerin komutayı Türkiye`ye bırakacağını söyledi.  Afganistan`a yerleştirilecek Uluslararası Güvenliğe Destek Gücü`ndeki asker sayısı, ay sonuna kadar 4 bin 500`e ulaşacak.

  BARIŞ GÜCÜ KABİL'DE

  Afganistan`a yerleştirilecek Uluslararası Güvenliğe Destek Gücü`nün (ISAF) ilk üyeleri, bu sabah başkent Kabil`e gitti.  İngiltere`nin Kabil Büyükelçiliği, ISAF`ın 17 ülkeye ait 20 ile  30 subayından oluşan ilk kafilesinin, bu sabah Kabil havaalanına indiğini bildirdi. Subayların, keşif görevini yerine getirecekleri belirtildi.

  İngiliz General John McColl komutasında görev yapacak ISAF`taki asker sayısı, ay sonuna kadar toplam 4 bin 500`e ulaşacak.  İngiliz askeri kaynakları, barış gücünün Kabil`in kuzey ve doğusundaki 5 üste konuşlanacağını belirttiler.
     
  210 TALİBAN VE EL KAİDE ÜYESİ
     
  Bu arada Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, ABD`nin Afganistan ve Umman Denizi`ndeki bir Amerikan gemisinde 210 Taliban ve El Kaide üyesini tuttuğunu açıkladı.  Pentagon yetkilisi Yarbay Rivers Johnson, bunların 189`unun Kandahar`ın güneyinde, 12`sinin Bagram hava üssünde, birinin Mezar-ı Şerif`te tutuklu bulunduğunu belirtirken, aralarındaki Amerikalı Taliban John Walker, Avustralyalı David Hicks ve bir Suudi`nin bulunduğu 8 kişinin de Umman Denizi`ndeki Bataan isimli gemiye sevk edildiğini kaydetti.
     
  AMERİKAN ARACI SALDIRIYA UĞRADI
     
  Öte yandan Florida eyaletinin Tampa kentinde bulunan Afganistan`a yönelik Amerikan askeri operasyonunun komutanlığından yapılan açıklamada, Afganistan`da bir Amerikan askeri aracının kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradığı ve bir Amerikan askerinin yaralandığı yolundaki haberleri doğruladı.   Celalabad kenti yakınlarında Kabil`e giden karayolu üzerinde saldırıya uğrayan araçta bacağından yaralanan Amerikan askerinin hayati tehlikesi bulunmadığı belirtildi.

  İTALYA, 350 ASKERİNİ OCAK'TA YOLLUYOR
     
  İtalya, Afganistan`da görev yapacak Uluslararası Güvenlik Destek Gücü`ne (ISAF) katılmak üzere 350 askerini Ocak ayı içerisinde göndereceğini açıkladı.  Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, 'Ocak ayında 350 askerin, Afganistan`daki barış gücüne katılacağı' bildirildi.

  20-25 Ocak arasında hareket etmesi beklenen askeri birlikte jandarma, istihkam sınıfı, radyoaktif, kimyasal, biyolojik saldırılarakarşı özel tim mensupları bulunacağı belirtildi.  Ayrıca, C-130 tipi nakliye uçağı ve bazı teknik malzemelerin gönderileceği kaydedildi.

  Kabil ve çevresinde görev yapması beklenen İtalyan askerlerinin, bölgede güvenlik ve yeniden yapılanma için çalışacakları ifade edildi. Savunma Bakanlığı`ndan yetkililer, yaptıkları açıklamalarda, Afganistan`daki barış gücü için İtalya`nın 600 askere kadar yardımda bulunmaya hazır olduğunu, ilk aşamada 350 asker gönderileceğini söylediler.

  ANKARA MEMNUN

  Türkiye, Afganistan`a yerleştirilecek barış gücünün komutası konusunda ilgili taraflara ilettiği görüşlerinin olumlu karşılandığı izlenimini aldığını bildirdi.  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz, "Barış gücüne katılım ve komuta konularında ilettiğimiz görüşlerin olumlu karşılandığı izlenimi alıyoruz" dedi.  Diriöz, ayrıntılar üzerinde çalışmaların devam ettiğini de kaydetti.

  Türkiye, İngiltere`de konuya ilişkin yapılan bir dizi toplantıda, güce katılım sağlayabileceğini ve İngiltere`nin ardından komutayı üstlenebileceği önerilerinde bulunmuştu.
    

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı