Gündem Haberleri

  Komşuda stadyumlar hapishane oluyor

  Hürriyet Planet
  10.05.2011 - 14:52 | Son Güncelleme:

  Suriye'de yedi haftadır süren ve en az 700 kişinin öldüğü gösteriler nedeniyle gözaltına alınan binlerce kişinin, futbol stadyumlarında tutulduğu bildirildi.

  İnsan hakları örgütleri, gösterilerin yoğun olduğu Dera ve Banyas'taki futbol stadyumlarının açık hava hapishanesine dönüştüğünü açıkladı.

  İki kentte ve başkent Şam'da güvenlik güçlerinin evlere düzenlediği baskınlarda binlerce kişinin gözaltına alındığı ifade ediliyor.

  Görgü tanıklarına göre, kamu binaları, bazı sağlık merkezleri ve okullar da, güvenlik güçleri tarafından kontrol merkezine dönüştürüldü.

  Mart ortasında ülkenin güneyindeki Dera kentinde başlayan gösteriler nedeniyle, ordu tankları başkent Şam ile Banyas, Humus ve Tafas kentlerinde konuşlandırılmış durumda.

  Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemleme Örgütü Başkanı Rami Abdulrahman, Banyas’da elektrik, su ve telefon hatlarının kesik olduğunu açıkladı.

  Humus'ta da alınan sıkı güvenlik önlemleri nedeniyle geçen Cuma öldürülenlerin cenazelerinin toprağa verilemediği belirtildi.

  'OLAYLARIN SONUNA GELDİK'

  Suriye'de iktidarın gösteriler nedeniyle iyice köşeye sıkıştığı yorumlarına karşın, Devlet Başkanı Beşar Esad'ın basın danışmanı Butayna Şaban, gösterileri kontrol altına aldıklarını ve olayların sona ermek üzere olduğunu savundu.

  Basında Esad ailesinin 40 yıllık iktidarının gösteriler nedeniyle devrilmek üzere olduğu yönündeki haberlere karşın, Butayna Şaban, New York Times gazetesi muhabiriyle yaptığı röportajda, "Sanırım en tehlikeli süreci geride bıraktık ve hikâyenin sonuna geldik. Öyle umuyorum ve düşünüyorum" dedi.

  Kendisine muhaliflerle görüşme görevi verildiğini anlatan Şaban, geçen hafta bazı muhaliflerle görüştüğünü ve özgür basın, siyasi partiler ve seçim kanunu gibi konuları ele aldıklarını ifade etti.

  Bazı muhaliflerin "samimiyetsiz bir çaba" olarak nitelediği bu görüşmeleri, "ulusal diyalogun başlangıcı" olarak gördüğünü belirten Şaban, "Suriye'deki olayları birçok aşamada ilerlemeyi sağlayacak bir fırsat olarak görüyoruz" dedi.

  ABD ve AB'nin yeni yaptırımlarını da "Bu bize karşı birçok defa kullanılan bir silah" sözleriyle değerlendiren Şaban, "Güvenlik yeniden sağlanınca, her şey yeniden düzene girecek. Bu krizi sonsuza kadar yaşamayacağız" diye konuştu.

  Olaylardan kökten dincileri ve provokasyon için kullanılan eski mahkumları sorumlu tuttuklarını yineleyen Şaban, "Silahlı isyana öncülük eden bu kişilere nezaketle yakalaşamazsınız" dedi.

  New York Times, son olaylarda genel olarak sessiz kalmayı tercih eden Esad yönetiminin resmi sözcüsü olan Şaban'ın sözlerinin, Suriye yönetiminin protestoları bastırma konusundaki kararlılığını gösterdiğini yazdı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı