Gündem Haberleri

  KKTC tanınmayacak ama ambargo kalkacak

  Ferai TINÇ/LEFKOŞA
  25.04.2004 - 01:48 | Son Güncelleme:

  KIBRIS’ta taraflardan birinin hayır demesi ile Annan Planı ortadan kalktı. BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Temsilcisi Alvaro De Soto’nun referandum öncesinde yaptığı açıklamaya göre, bugün itibarıyla ‘çözümün mekanizması’ ortadan kalkmış oldu.

  Türk tarafının ‘Evet’i, Kıbrıs’ta çözüm için yeterli olmadı, ancak Kıbrıs Türkleri, Kıbrıs’ın eşit ortağı olduklarını dünyaya duyurdular. Kıbrıs’ın sadece Rumlar tarafından temsil edilen bir cumhuriyet olduğu konusu artık tartışmaya açıldı. Buna rağmen, Rumlar 1 Mayıs’tan itibaren Kıbrıs’ın temsilcileri olarak Avrupa Birliği üyeliğine kabul edilecekler.

  KKTC’nin tanınma konusu mutlaka gündeme gelecek. Ancak bu konuda BM kararları bulunduğu için KKTC hükümeti bunun gerçekleşmesini beklemiyor. Fakat, Azerbaycan, Körfez ülkeleri gibi üçüncü ülkelerin bu yolda uluslararası kuruluşlarda girişimlerde bulunmaları beklenebilir.

  Buna karşılık, ambargoların kalkması, Kıbrıs Türk limanlarının dünya ticaretine açılması, uluslararası hava yollarının Kıbrıs Türk Yönetimi hava alanlarını kullanmaları mümkün olabilir.

  YALNIZLIK SONA ERECEK

  Bugüne kadar ancak Türkiye’den aldıkları pasaportla seyahat edebilen KKTC vatandaşları, kendi kimlik belgeleri ile uluslararası limanlardan giriş yapabilecekler. Türklerin ‘evet’i, ekonomiyi de canlandıracak. Avrupa Birliği’nin KKTC’ye 259 milyon Euro’luk yardım yapması bekleniyor. Washington’da bir süre önce Kuzey Kıbrıs’ın rehabilitasyonu için 400 milyon dolarlık yardım yapacağını açıklamıştı.

  İÇ POLİTİKADA DÜZENLEME

  Referandumda ‘Evet’ oylarını kullanan Kıbrıs Türkleri bugünden itibaren, iç politikada da değişiklik beklentisine girecekler. Yüksek oranda evet oyu, hayır kampanyası yürüten Denktaş’ın istifasını gündeme getirebilecek.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı