Gündem Haberleri

  KKTC Cumhurbaşkanı Talat Londra'da

  A.A-Aslı Aral
  04.12.2009 - 18:41 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs sorununda çözüm için "Şubat ayı ortasına kadar vakit olduğunu, bir anlaşmaya varabilmek için sürecin oldukça hızlandırılması gerektiğini" söyledi

   


  Talat, ayrıca 20 Aralıkta yapılacak AB zirvesine kadar Kıbrıs sorununun çözümü konusunda çok fazla şey beklemediğini, Ocak ayıyla birlikte sürecin hızlanmasını beklediklerini ifade etti.


  Mehmet Ali Talat, İngiltere'nin başkenti Londra'ya yaptığı ziyaret çerçevesinde düşünce kuruluşu Chatham House'da "Kıbrıs Barış Müzakereleri: Kıbrıs Türk Perspektifi" konulu bir konuşma yaptı. Toplantıya, Mehmet Ali Talat'ın eşi Oya Talat, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Yiğit Alpogan, KKTC Londra Temsilcisi Kemal Köprülü'nün de aralarında bulunduğu çok sayıda dinleyici katıldı.


  Sir Kieran Prendergast başkanlığında yapılan ve yoğun ilginin olduğu toplantıda Talat konuşmasına, bir yıldan bu yana Kıbrıs sorununa bir çözüm getirmek için, adada müzakerelerin devam ettiğini anımsatarak başladı ve Annan Planının 2004 yılında reddedilmesinden bu yana Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs sorununun en kısa zamanda çözülmesi konusundaki kararlılığını koruduğunu kaydetti.


  "Kıbrıs Türkleri, Kıbrıs sorunundan, izolasyonlardan, ekonomik gelişmenin olmamasından, uluslararası ilişkilere sahip olamamaktan, uluslararası arenada temsil edilememekten dolayı, sıkıntı çekiyor" diyen Talat, dolayısıyla Kıbrıs Türkünün adada en kısa çözüme varılmasını istediğini vurguladı.


  Kıbrıslı Rumların da Dimitris Hirstofyas'ı yeni liderleri seçerek ileriye doğru büyük bir adım attıklarını kaydeden Talat, Hristofyas'ın seçilmesinin ardından adada barış müzakerelerinin yürütüldüğünü ve bir yıldan fazla bir süredir müzakerelerin devam ettiğini anlattı.


  Eylül 2008'de başlanan müzakerelerin yaklaşık 1 yıl süren ilk aşamasında, yönetim ve güç paylaşımı, ekonomi, AB işleri gibi konular üzerinde bir uyum sağlandığını söyleyen Talat, mülkiyet, mülk, güvenlik ile garantiler konusunda ise henüz benzer anlaşmanın sağlanamadığını kaydetti. Mülkiyet, mülk ve güvenlik ile garantiler başlıkları altındaki bazı konuların henüz görüşülmediğini, bazılarının ise görüşüldüğünü, ancak ilerleme kaydedilemediğini bildiren Talat, özellikle mülkiyet konusunun sıkıntılı bir konu olduğuna dikkati çekti.


  "Çünkü mülkiyet konusu neredeyse adada herkesin yaşamıyla ilgili bir konu. Dolayısıyla mülkiyet konusu oldukça hassas bir konu ve bu konunun başından beri en karmaşık ve zor konu olacağını biliyorduk" diyen Talat, mülkiyetle ilgili Rum kesimiyle "kategorilere ayırmak" konusunda bir sonuca vardıklarını ifade etti.


  Mülkiyetleri kategorilere ayırarak, bu konuda ilerlemeyi beklediklerini söyleyen Talat, böylece bu konuya bir çözüm getirilebileceğini bildirdi. Talat, Kıbrıs müzakereleri tarihinde ilk kez "30 belge" hazırlanarak, yönetim ve güç paylaşımı, ekonomi, AB işleri konularında hazırlanan bu belgelerle, hem üzerinde anlaşılan, hem de anlaşılamayan konularının ortaya konulduğunu ifade etti. Bunun önemli ve büyük bir adım olduğunu vurgulayan Talat, geçmişte BM'nin hazırladığı bu belgeleri artık adada her iki tarafın bir araya gelerek hazırladığını belirtti. Müzakerelerin ilk turunda, ilerleme kaydedilmesine rağmen, bunun "çok tatmin edici" olmadığını bildiren Talat, "Kıbrıs Türk tarafı daha fazla ilerleme bekliyordu" dedi.


  KKTC Cumhurbaşkanı Talat, 10 Eylül 2009'da başlayan müzakerelerin ikinci aşamasında ise Kıbrıs Türk tarafının sürecin hızlandırılması ve 2010'un başlarında kapsamlı bir çözüme varılmasını istediğini ortaya koyduğunu bildirdi.

  "ÖNÜMÜZDE İKİ ÖNEMLİ DÖNÜM NOKTASI VAR"

  "Önümüzde iki önemli dönüm noktası var" diyen Talat, bunlardan birinin 20 Aralıkta yapılacak AB zirvesi olduğunu, diğerinin ise 2010 yılında KKTC'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri olduğunu söyledi.


  Talat, AB zirvesinde, Türkiye'nin AB üyelik sürecinin değerlendirileceğini ve bir ilerleme raporunun yayımlanacağını anımsatarak, dolayısıyla bunun önemli bir zirve olacağını ve Kıbrıslı Rumların AB nezdinde baskıyı artırmak için Kıbrıs sorununun çözümünde bir ilerleme olmadığı imajını yaratmak isteyeceklerini kaydetti.


  2010 yılında KKTC'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yapılacak seçim kampanyaları çerçevesinde ise müzakerelere bir süre ara verilmek zorunda kalınabileceğini bildiren Talat, "Büyük olasılıkla bu, Şubat ayı ortası gibi olacaktır. Dolayısıyla Şubat ortasına kadar vaktimiz var. Şubat ortasına kadar bir anlaşmaya varabilmek için süreci oldukça hızlandırmalıyız" dedi.


  Talat bu çerçevede, Rum lider Hristofyas ile haftada iki kez yaptıkları görüşmeleri, Ocak ayından itibaren 3'e çıkaracaklarını bildirdi. Art arda 3 tam gün boyunca görüşmeye başlayacaklarını ifade eden Talat, şöyle konuştu:


  "Böylece daha fazla bir ilerleme ve önemli gelişmeler bekliyoruz. 20 Aralıktaki AB zirvesine kadar çok fazla ilerleme beklemiyorum. Ocak ayıyla birlikte, somut sonuçlar alabilmek için daha hızlı bir süreç bekliyoruz."


  Tüm bu süreç boyunca Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümü konusundaki desteğinden de bahseden Talat, "Bu sürecin başarıya ulaşması için, Türkiye'nin desteği çok önemlidir" dedi. KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ayrıca, Kıbrıs sorunun çözümü konusuna oldukça ilgi gösteren Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun yardımının oldukça önemli olduğunu sözlerine ekledi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı