GeriGündem Kız babasına da ceza istendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kız babasına da ceza istendi

Nişanlısının tecavüzüne uğrayan 14'lük A.Ş'nin babası, olaya göz yumduğu iddiasıyla 3 yıl hapis cezasına
çarptırıldı. Nişanlıya ise 6 yıl ceza verildi.

Karaisalı'nın Ayakkıf Köyü'nde oturan lise 1'inci sınıf öğrencisi A.Ş., ailesinin baskısıyla geçen yıl aynı köyde oturan Erhan Polat (23) ile nişanlandı. Bir akşam A.Ş., eve geç dönünce babası Ziya Ş. tarafından dövüldü. Daha sonra Ziya Ş., kendilerini ziyarete gelen damat adayına 'Al götür. Kız sizin' diyerek kızını evden kovdu. Polat, nişanlısıyla Adana'daki amcasının evine gitti.

Gerdek gecesi gibi

İddiaya göre, burada, Polat’ın babası Mehmet (46), annesi Hafize (43) ve yengesi Elif Polat (37), gerdeğe girmeleri için geleneklere uyarak her ikisinin sırtlarına vurup kendileri için hazırlanan odaya soktu. Polat, o gece nişanlısına sahip oldu. Sabah, gelinlik giydirilen A.Ş., köye babasının elini öpmeye götürüldü. Ancak damat tarafının düğün yapmak istememesi üzerine A.Ş. ve babası 'tecavüz' iddiasıyla şikáyetçi oldu. Adana 2'nci Ağır Ceza’da açılan davada, Erhan Polat, ‘‘Babası bana 'Al götür' dedi. Ben de götürdüm. Kendi isteği ile birlikte olduk. Düğün yapıp evleneceğiz’’ dedi.

Evlenmezse yandılar

A.Ş. ise ailesinin yardımıyla kendisine tecavüz ettiğini iddia ettiği nişanlısı ile evlenmek istemediğini belirtti. A.Ş.'nin babası Ziya Ş. de ‘‘Ben 'Al götür ilişkide bulun' demedim. Kaynaşmaları için götürmesini söylemiştim’’ diyerek Erhan Polat'ı suçladı. Mahkeme heyeti, ‘‘15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek ve alıkoymak’’ suçundan Erhan Polat'ı 6 yıl 3 ay, A.Ş.'nin babası Ziya Ş.'yi ise tecavüze göz yumduğu gerekçesiyle 3 yıl 1 ay 15 gün ağır hapse çarptırdı. Diğer sanıklar beraat etti. Mahkeme Başkanı Eyüp Karataş, damat adayına, ‘‘Evlenirseniz cezanızı tecil ederim. Evlenmezseniz bu cezayı çekersiniz’’ diye uyardı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle