Gündem Haberleri

  "Kişisel değişimleri farklı olacak"

  Hürriyet Haber
  29.08.2012 - 15:05 | Son Güncelleme:

  Aradaki yaş farkı çifleri nasıl etkiliyor? Seneler sonra çiftler bu yaş farkından dolayı sorun yaşar mı?

  NSPAUM Feneryolu Polikliniğinden Uzm. Psk. Çiğdem Demirsoy, evlilikteki yaş farkını değerlendirdi.

  İşte Demirsoy’un açıklamaları:

  Kişisel değişimleri farklı olacak
  NSPAUM Feneryolu Polikliniğinden Uzm. Psk. Çiğdem Demirsoy
  “Evlilikte yaş farkının sorun olup olmayacağına iki açıdan bakmak gerekir. Birincisi iki insan arasındaki ilişki açısından, ikincisi de aynı zamanda toplumsal bir kurum olan evliliğin sosyal boyutu açısından konu ele alınabilir.

  YAŞ DEĞİL İLETİŞİM ÖNEMLİ

  Çiftin ikili ilişkisi açısından bakıldığında; eğer eşler birbirine benzer bakış açılarına veya birbirine uyumlu ve birbirini dengeleyen kişilik özelliklerine sahipseler yaş farkı sorun yaratmayabilir. Bir ilişkinin sağlıklı olmasını belirleyen kişilerin yaşı değil, iki insanın ilişki ve iletişim kurmadaki bireysel olgunlukları ve çiftin evlilikten ve hayattan beklentilerinin uyumlu olmasıdır. Yaşça büyük bir insan çocuk ruhlu olabileceği gibi, genç bir insan da yaşından olgun özelliklere sahip olabilir.

  KİŞİSEL DEĞİŞİMLERİ AYNI OLMAYACAK

  İnsan sürekli gelişen ve değişen bir canlıdır ve aynı yaşta olsalar bile iki insanın yaşam boyunca bireysel özellikleri aynı kalmayacak, kişisel değişimleri aynı olmayacaktır. Önemli olan iki insan arasındaki ilişkide uyum ve dengenin olmasıdır. Bu da ancak sevgi, saygı ve empatik bir ilişki ile sağlanabilir. Bu tarz bir ilişki varsa farklılıklardan doğabilecek sorunları aşmak da mümkündür.

  GÜÇLÜ BİR İLİŞKİ OLMASI GEREKİR

  Evliliği toplumsal boyutu ile ele aldığımızda ise bazı alışılmış sosyal beklentiler var. Kültürel şartlamalar nedeniyle toplumda sadece yaş açısından değil eğitim, maddi seviye vb. pek çok açıdan erkeği daha önde görme eğilimi söz konusu. Bu nedenle erkeğin yaşça büyük olması daha doğal karşılanırken tersi bir durum yadırganıyor.

  ÇEVREDE SIKINTI KAYNAĞI OLABİLİR

  Çiftin ikili ilişkisinde yaş farkı sorun yaratmasa da çevre ile etkileşimlerinde bu kültürel şartlamalara maruz kalmaları bir sıkıntı kaynağı olabilmektedir. Bir diğer toplumsal şartlama da denklik beklentisi. Hangi taraf büyük olursa olsun fark az olduğunda çevre bunu daha doğal karşılarken fark büyüdüğünde yadırganıyor. Çevre ile etkileşimlerinde bu şartlamalardan kendilerini koruyabilmeleri için eşlerin arasında açık iletişimin olduğu güçlü bir ilişkinin olması gerekir, aksi takdirde sıkıntılar doğabilmektedir.”

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı