GeriGündem Kış etkisini sürdürüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kış etkisini sürdürüyor

Yoğun kar yağışının yurt genelinde yarattığı olumsuz etki giderek ortadan kalkarken, bazı bölgelerde hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

Sivas`ta, dün başlayan ve bugün de etkisini sürdüren yoğun kar yağışı nedeniyle karayollarının belirli mevkiilerinde meydana gelen buzlanma yüzünden, araçlara kontrollü olarak yol veriliyor.

Karayolları 16. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Sivas`ta dün başlayan ve bugün de etkisini sürdüren yoğun kar yağışı, karayollarının yüksek kesimlerinde buzlanmalara neden oldu. Yollarda meydana gelen buzlanma nedeniyle Sivas- Erzincan, Sivas-Yozgat, Sivas-Tokat karayollarında, araçların kontrollü olarak geçişine izin veriliyor.

Yetkililer, Koyulhisar İlçesi`nin Ortakent ve Şerefiye yollarının kapalı olduğunu, karayolları ekiplerinin söz konusu yolları açma çalışmalarını ve meydana gelen buzlanmalara karşı tuzlama çalışmalarını sürdürdüklerini kaydettiler.  Karayollarında meydana gelen buzlanma nedeniyle sürücüler, araçlarına zincir takmaları konusunda uyarılıyor.
   
ÇANKIRI`DA 51 KÖY YOLU KAPALI
   
Çankırı Merkez ve İlçeleri`nde yoğun kar yağışı sonrasında 51 köy yolu ulaşıma kapandı.     Çankırı`da 5, ilçelerden Atkaracalar`da 2, Bayramören`de 8, Çerkeş`de 3, Eldivan`da 3, Ilgaz`da 15, Kurşunlu`da 4, Orta`da 3, Şabanözü`nde 1 ve Yapraklı`da 7 olmak üzere, toplam 51 köy yolunun kapalı olduğunu belirtildi.

Yetkililer, "Köy Hizmetleri ekiplerimiz 24 saat aralıksız çalışmaktadırlar. Ancak kar yağışının olması dolayısıyla köy yollarımızın ulaşıma açılmasında güçlük yaşanmaktadır. Kar yağışının azalması durumunda kapalı köy yolumuz kalmayacaktır" dedi.
   
TRAKYA`DA KÖY YOLLARI AÇILIYOR
   
Edirne`nin kar ve buzlanma nedeniyle ulaşıma kapalı olan 252 köyünün tamamıyla ulaşım sağlanmaya başladı. Kırklareli ve Tekirdağ`dahenüz kapalı olan 5 köy yolunun açılması için ekipler çalışmalarını sürdürüyor.

Edirne`de Keşan ve Enez ilçesinde kapalı olan 10 köy yolu, Köy Hizmetleri ekiplerinin geceden itibaren süren aralıksız çalışmalarıyla ulaşıma açıldı. Edirne`de merkez ve ilçeyle bağlantısı sağlanamayan köy yolu kalmadı.  Karayolları ekipleri, merkez Edirne, Enez, Keşan, Kapıkule ve İpsala Sınır Kapısı`na giden yol üzerinde tuzlama ve yol genişletme çalışmalarını sürdürüyor.
   
KIRKLARELİ
   
Kırklareli Köy hizmetleri ekipleri, yapılan çalışmalar sonunda, bağlantı sağlanamayan 2 köy yolu kaldığını belirterek, bugün itibariyle açılmayan köy yolunun kalmayacağını bildirdiler.    Kırklareli`nin Demirköy İlçesi`ne bağlı Sislioba ile Kırklareli merkeze bağlı Düzorman köylerine, yoldaki aşırı buzlanma ve kar nedeniyle hala ulaşılamıyor.
   
TEKİRDAĞ
   
Tekirdağ Valisi Cemalettin Sevim,  3 köye ulaşımın sağlanamadığını belirterek, "Şarköy ve Hayrabolu`ya bağlı köylerimizden Uçukdere, Subaşı ve Yaylagöne dışındatüm köylerle bağlantımız sağlanıyor" dedi.

Vali Sevim, 2 gün hiç uyumadan çalışmaların takipçisi olduklarını belirterek, tüm ilçe ve beldelere ulaşımın sağlandığını ve buzlanmaya karşı araçların dikkatli kullanılması gerektiğini söyledi.  Malkara-İpsala ile Şarköy yollarında kar ve buzlanma yaşandığını ifade eden Sevim, şöyle dedi:

"Ekipler, tek şerit olan yolları genişletme çalışmalarını sürdürüyor. Malkara ve İpsala yolu geniştiliyor. Genişletme, Çerkezköy`e kadar sürecek. Malkara yolu, Çanakkale iliyle bağlantıyı sağladığı için daha çok önem veriyoruz. Diğer illerle bağlantı yollarında genişletme yapılması ulaşımın aksamadan sürmesini sağlayacaktır."

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle