Gündem Haberleri

  Kim oluyor ki Kretschmer?

  Hürriyet Haber
  04.03.2005 - 02:07 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, 17 Aralık zirvesi sonrası Türkiye’nin durakladığını belirten Lüksemburg AB Bakanı Nicholas Schmit ile AB Komisyonu’nun Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer’e son derece ağır yanıtlar verdi. Gül dün TÜBİTAK’ı ziyareti sırasında, Kretschmer’in Türkiye’nin 17 Aralık zirvesinden bu yana özellikle uygulama alanında ilerleme kaydetmediği eleştirilerine şu karşılığı verdi:

  O KİM OLUYOR Kİ?

  ‘Ben Dışişleri Bakanı olarak Kretschmer’in söylediklerine cevap mı vereceğim?
  Ona cevap vermem söz konusu değil. Kim oluyor ki Kretschmer? Türkiye’nin hazırlıklarını yaptığını herkes biliyor. AB’nin de üzerine düşenleri yapması gerekiyor.’ Gül Lüksemburg’un AB Bakanı Schmit ile yaptığı görüşmeden sonra da gazetelerde Lüksemburglu bakan için ‘ikaz etti, uyardı’ gibi manşetler gördüğünü belirterek, ‘Kim oluyor ki? Türkiye’yi niye ikaz edecekmiş? Neyi edecek? Doğrusu bunları yalanlayabilirdim ama istemedim’ dedi.

  YİNE KONUŞTU

  Gül
  bu açıklamaları yaparken Reuters Ajansı’na demeç veren Hansjörg Kretschmer, Türkiye’nin AB sürecinde gerekli reformları uygulama aşamasında yeterli performansı gösteremediğini tekrarladı. Bu durumun müzakerelerin başlamasını olumsuz yönde etkilemeyeceğini söyleyen Kretschmer, ‘Alevilere baskısı, Ortodoks Patrikhanesi’ne kısıtlama ve polisin göstericilere aşırı güç kullanımı’ iddialarına dikkat çekti. Kretschmer, ‘Uygulamanın kalitesinde bir performans düşüklüğü var. Eğer AB’de, Türkiye’nin artık siyasi reformları yürütemeyeceği yönünde bir izlenim oluşursa, karşıt bir tepki olabilir’ diye konuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı