Gündem Haberleri

  Kilis'te Suriye eylemi

  Hürriyet Haber
  12.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok yerinden Türkiye'ye gelecek yüzlerce Suriyeli muhalif, yarın Kilis'teki Öncüpınar Sınır Kapısı'nda eylem yapacak.

  Aktivistlerin duyurduğu eylem planına göre, TSİ 10.00'da Gaziantep Havaalanı'nda buluşacak Suriyeliler konvoy halinde Kilis'e gidecek.

  Suriye'ye yardım malzemesi taşıyacağı ifade edilen ve "Özgürlük Kafilesi" ismi verilen konvoya en az 300 kişinin katılması bekleniyor. Muhaliflerin bir kısmının hali hazırda Kilis'e geldiği belirtildi.

  Suriye tarafına geçmek için girişimde bulunacak olan muhalifler, Suriyeli yetkililerin izin vermemesi halinde sınır kapısında üç gün boyunca oturma eylemi yapmayı planlıyor.

  Suriyeli gençlerin öncülük ettiği konvoya Avrupa ülkelerinin yanı sıra, ABD, Kanada ve bazı Ortadoğu ülkelerinden de katılım var.

  "AMAÇ DİKKATLERİ SURİYE'DEKİ OLAYLARA ÇEKMEK"

  Merkezi İstanbul'da bulunan Suriye Ulusal Konseyi (SUK) İcra Kurulu üyesi ve dış ilişkiler sorumlusu Basma Kadmani, dün Konsey'in düzenlediği basın toplantısında, bu eylem ile uluslararası toplumun dikkatini Suriye'de yaşanan olaylara çekmek istediklerini ifade etmişti.

  Kadmani, “Bu Konsey'den bağımsız bir girişim, ama biz de destekliyoruz. İçinde çeşitli yardım malzemeleri var. Özellikle sağlıkla ilgili yardımlar var. Biz bunu rejime karşı bir başkaldırı olarak düşünüyoruz" diye konuşmuştu.

  cozbek@hurriyet.com.tr

  http://twitter.com/mcengizozbek

  Cengiz Özbek   


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı