Gündem Haberleri

  Kılıçdaroğlu'dan İnce'ye istifa çağrısı

  Onur ÖZKAN- Yavuzkan AKDOĞAN/ BURDUR,(DHA)
  07.11.2009 - 16:22 | Son Güncelleme:

  CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, ‘irtica ile mücadele eylem planı’ belgesindeki ıslak imza konusunda kamuoyunu tatmin edecek soruşturmanın yapılması gerektiğini belirtti.

  Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı tarafından affedilen Güler Zere ile “Hastanın yararını düşündüğümüz kadar, toplumun bazı kesimlerinin düşüncelerini de düşünmek zorundayız” açıklaması nedeniyle de Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç.Dr. Haluk İnce'yi istifaya çağırdı. Kılıçdaroğlu, “Adli Tıp Kurumu başına getirilen kişi AKP’nin hassasiyetlerini dikkate alarak karar veriyor. O kurumun başında kaldığı taktirde verilen raporlar şaibe içerir” dedi.

  CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Gölhisar İlçesi Yusufça Beldesi'nde 15 Kasım'da yapılacak yerel seçim öncesinde Burdur’a geldi. İlk olarak CHP İl Başkanlığı binasını ziyaret eden Kılıçdaroğlu, burada partililere seslendi. AKP'nin yandaşlarını krizin uğramadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Siyasi iktidarlar sorunları çözmek için varlardır. Biz niye oy veririz siyasi iktidara? Sorunları çözsünler diye oy veririz. Aynı zamanda vergi veririz. Siyasi iktidar aldığı vergiyle hizmet versin, yolsuzluk yapmasın, yetimin hakkını yemesin, ülkeye, vatandaşa hizmet etsin diye. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye Cumhuriyetine hizmet eden bir iktidar görmüyoruz. Kendi yandaşlarına ve bazı dış güçlere hizmet eden bir AKP hükümeti var. AKP'nin yandaşları hiçbir zaman ekonomik sıkıntı yaşamadı. AKP’nin yandaşlarına kriz uğramadı. İşsizlik yaşamadılar. Sayın Başbakan boşuna demedi ‘kriz teğet geçti’ diye” diye konuştu. CHP'nin AKP’nin ülkede yarattığı olumsuz durumu değiştireceğini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu bizim elimizde. Halktan daha büyük bir güç olmadığının bilincinde AKP’yi sandığa gömmek zorundayız” dedi.

  KÖMÜR YOLSUZLUĞU

  Devletin dağıttığı kömüre de değinen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

  “AKP iktidarı yoksullara kömür dağıtırken, dağıttı kömürden de yolsuzluk yapmaya çalışan, oradan da çıkar sağlamaya çalışıp kendi yandaşlarının cebini doldurmaya çalışan bir politika izliyor. Bu konu, devletin denetim elemanları tarafından saptanmış bir konudur. Raporlar var. Olay şu anda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına intikal etmiştir. Hazine Müsteşarlığı'nın bu konuyu onaylaması lazım. Sayın Başbakan 'yolsuzluk yapanlardan hesap soracağız' diyor. İşte önünde rapor. SGK genel müdüründen tutun, o kömürlerin nasıl alındığı, ihaleye nasıl fesat karıştırıldığını o raporda görmek mümkün. Başbakan harekete geçmezse biz bu konuyu tekrar gündeme getireceğiz.”

  ISLAK İMZA

  İrtica ile mücadele eylem planıyla ilgili ıslak imza konusunda kamuoyunu tatmin edecek, hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak, araştırma ve soruşturmanın yapılması gerektiğini vurgulayan Kemal Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

  “Eğer olaylar kuşku uyandıracak şekilde yapılırsa, Adli Tıp Kurumu gibi önemli bir kuruma bazı atamalar yapılırsa, yeni atanan kişilere bu ıslak imza soruşturması verilirse pek çok kuşku akla gelir. Biz sağlıklı bir soruşturma yapılmasını istiyoruz. Sağlıklı bir soruşturma yapılırsa gerçek ortaya çıkar. Hukukun yara almaması lazım. Adli Tıp'ın hukuka yardımcı olması lazım. Adli Tıp Kurumu başkanın ‘gerçekler böyle ama kamuoyunun hassasiyetini de dikkate alırız’ gibi bir demeci oldu. O demeci veren başkanın derhal istifa etmesi lazım. Adli Tıp Kurumu başına getirilen kişi AKP’nin hassasiyetlerini dikkate alarak karar veriyor. O kurumun başında kaldığı taktirde verilen raporlar şaibe içerir.”

  AKP'NİN VALİSİ

  Burdur Tüketicileri Koruma Derneği Başkanı Kemal Arslan, Burdur Valisi İbrahim Özçimen ve yardımcısı hakkında görevi kötüye kullanmak suçlamasıyla suç duyurusunda bulunduğunu belirterek, Kılıçdaroğlu'ndan konuyu takip etmesini istedi. Bazı valilerin kendilerini AKP’nin valisi olarak gördüğünü kaydeden Kılıçdaroğlu, “Onların yasasında devleti ve hükümeti temsil ettiği yazılıdır. Valilik kurumu çok önemlidir. Çünkü arabasında Türk Bayrağı taşıyan 3 kişiden birisidir. Eğer o bayrağın hakkını veremiyorsa, özgürlükleri sınırlamak, sivil toplum örgütlerini engellemek gibi bir tavır üstlenmişse o vali AKP’nin valisidir” diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı