GeriGündem Kılıçdaroğlu: "Tek hedefimiz insan"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kılıçdaroğlu: "Tek hedefimiz insan"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya'nın Elmalı İlçesi'ne bağlı Tekke Köyü'nde düzenlenen 26'ncı Ulusal 5'inci Uluslararası Abdal Musa Sultan Anma Etkinlikleri'ne katıldı. Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmada “Etnik kimliklerimizi, inançlarımızı önümüze koyuyorlar. Buna her zaman ve her ortamda karşı çıkmalıyız. Tek hedefimiz olmalı insan. Ve insanın yüceliğini hepimiz kabul etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Kendisini anons eden spikerin Kılıçdaroğlu için ‘Sen ki, sevgi kadar özgür, özgürlük kadar vazgeçilmez oldun’ şeklinde kendini anons etmesine “Ben sizin Kemalinizm, sizden birisiyim” diyerek karşılık veren Kılıçdaroğlu, Abdal Musa Ocağı'ndan aydınlıktan korkanların uzak durduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, “Elbette öyle olmak zorundadır. Aydınlık, karanlığa karşı mücadele edeceğimiz süreçte ihtiyacımız olan bir alandır. Aydınlığı önce yüreklerimizde duymalı sonra Türkiye'ye yaymalıyız” diyerek konuşmasına devam etti.

HORASAN ERLERİ'NİN FELSEFESİNİ ANLATTI

Abdal Musa'nın tarihin ender komutanlarından biri olduğunu Anadolu'nun Türkleşmesine hizmet etmiş önemli Horasan askerlerinden biri olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Aradan yüzyıllar geçti. Onların dilini, Pir Sultan'ı, Yunus Emre'yi, Aşık Mahzun-i Şerif'i anlarız. O kuşağın tamamını anlarız biz. Horasan erleri bize bu coğrafyada sevgiyi, kardeşliği öğretti. Korkuyu değil, sevginin egemen kılınmasını istediler. Tanrıyı sevdiler, cehennemden de korkmazdılar. Bir ozanın dediği gibi ‘Cehennem dediğin dal odun yoktur, herkes ateşini buradan götürür’. Horasan erleri kul hakkı yemiyeceksiniz, yanlış olmayacaksınız, eğri olmayacaksınız, temiz olacaksınız, insanı seveceksiniz, doğruluktan ayrılmayacaksınız dediler” şeklinde konuştu.

Horasan erlerinin sevgi, hoşgörü ve saygıyı öğrettiklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Tüm bunların altında insanın sevgisi dostluğu yatar. İnsanın Allahı sevmesi yatar. Bütün bunların özünde insan vardır. İnsan haksızlıkla karşı karşıya kalırsa haksızlıklara karşı göğüs gereceğiz. Doğrudan sapmayacağız" şeklinde açıklamalarına devam etti. Siyaset dahil, olmak üzere kirlenmiş tüm alanları temizlemeye çağıran Kılıçdaroğlu, “Eğer bizler yaşamın bütün kirli alanları temizlersek insanın yüceliğini bir kez daha göreceğiz” dedi. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, insanlığa karşı işlenmiş en büyük suçlardan birinin terör olduğunu belirterek konuşmasına şöyle devam etti:
“Terörü sonlandırmak istiyoruz. Eğer bu coğrafyada hepimizin karnı doyuyorsa, mutlu oluyorsak, ortak çabamızı böyle vereceksek her sorunu çözeriz. Ama anahtar sizin elinizde mühür sizin elinizde. Bu ülkenin doğası çok güzel, güneşi, toprağı, insanı üniversiteleri, sanatçıları var. Nasıl oluyor da bu coğrafyada çocuklar yatağa aç giriyor, yoksulluk kader olarak algılanıyor. Bu kaderi değiştirmek bizim elimizde. Tek yürek olacağız. Beraber koşacağız. Beraber koşacağız bir Allahın kulu yatağa aç girmeyinceye kadar koşacağız. Maden ocağında ölen işçinin ölümü kader değilse, yoksulluk, işsizlik de kader değildir.”

NAZIM HİKMET'İN DİZELERİYLE BİTİRDİ

Konuşması sık sık ‘Başbakan Kemal' sloganlarıyla kesilen Kılıçdaroğlu'nun “Başbakanlık benim elimde değil, sizin elinizde. Mühür de sizde, Süleyman da sizsiniz. Abdal Musa Ocağı o mührü haksız yere tutuklanan yargılananlar için kullanacaktır. O mührü halkı için bedel ödemekten korkmayanlar için kullanacaktır” sözleri büyük alkış aldı. Kılıçdaroğlu halkın vereceği her karara da saygılı olacaklarını sözlerine ekledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasını her zaman ki gibi Nazım Hikmet'in ‘Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine’ dizeleriyle tamamladı.

Abdal Musa Sultan Anma etkinliklerine Kılıçdaroğlu'nun yanısıra, çok sayıda Alevi yurttaşla birlikte Antalya Vali Yardımcısı Fuat Ergün, Isparta Valisi Ali Haydar Öner ve eşi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Süha Okay, CHP MYK Üyesi Isparta Milletvekili Mevlüt Çoşkuner, CHP Antalya milletvekilleri Atilla Emek, Osman Kaptan, Hüsnü Çöllü, Tayfur Süner, Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, CHP İstanbul eski İl Başkanı Gürsel Tekin, Çalışma ve Sosyal güvenlik eski Bakanı Mustafa Kul, Antalya Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Hasan Subaşı, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Selahattin Özen ve Öger Tur Yönetim Kurulu Başkanı Vural Öger de katıldı.

İKİ SAATE ÜÇ MİTİNG SIĞDIRDI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, akşam üstü saatlerinde düzenlediği Korkuteli mitinginin ardından Antalya'nın Elmalı ilçesine bağlı belde belediyeleri Yuva, Akçay ve Akçaeniş köyünde konuşmalar yaptı. Kılıçdaroğlu, bu mitinglerde yaptığı konuşmalarda “Şehitler onurumuzdur. Terörle mücadele etmek ulusal politika gerektirir, toplumsal destek gerektirir, birlik olmayı gerektirir, terörün ekmeğine yağ sürmemeyi gerektirir. Onurlu durmayı gerektirir. Hiç kimse bu ülkede yaşayanları yaşamını yitirmesini istemiyor” ifadelerine yer verdi. Kılıçdaroğlu, gittiği yerlerde büyük bir ilgiyle karşılanırken iktidara, “Onlar mağdur edebiyatıyla geldiler, şimdi mazlum oldular” diye yüklendi.

Kılıçdaroğlu, “Adına Adalet ve Kalkınma denen bir parti geldi. Milletin oyuyla iktidar oldular. Ama bunların adaleti yok, kalkınması yok. Vallahi samimi söylüyorum, bunlarda vicdan da yok” diye konuştu.

OTOBÜSÜ ARIZALANDI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Antalya programında kullandığı otobüsü bozuldu.
Elmalı İlçesi'ne bağlı Tekke Köyü'nde düzenlenen 26'ncı Ulusal, 5'nci Uluslararası Abdal Musa Sultan Anma Etkinlikleri'nin ardından Antalya'ya dönen Kemal Kılıçdaroğlu'nun bulunduğu parti otobüsü yolda arızalandı. Yakınlarda bulunan bir akaryakıt istasyonunda parti görevlileri tarafından incelenen otobüsün ilerleyemeyeceği belirtildi. Bunun üzerine Genel Başkan Kılıçdaroğlu Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in aracıyla Antalya'ya dönüş yaptı.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle