Gündem Haberleri

  Kayıp dağcıyı AKUT arayacak

  Hürriyet Haber
  14.07.2001 - 13:58 | Son Güncelleme:

  AKUT Başkanı Nasuh Mahruki ve 3 dağcı, Ağrı Dağı'nda kaybolan Beden Eğitimi Öğretmeni Sertaç Tümerdem'i aramak için Iğdır'da çalışmalarına başladı.

  Ağrı Dağı'nın 4 bin 500 metre yüksekliğine kadar kılavuz eşliğinde tırmandıktan sonra yola yalnız devam eden ve kaybolan Beden Eğitimi Öğretmeni Sertaç Tümerdem'i arayacak AKUT Başkanı Nasuh Mahruki ve 3 dağcı Iğdır'a ulaştı.

  Beş gün önce kılavuz Ahmet Çakmaz ile birlikte Ağrı Dağı'na tırmanan ve Cuma günü tırmanışını tamamlaması beklenirken geri dönmeyen Tümerdem'i arama çalışmaları başlatıldı.

  İstanbul'dan Iğdır'a gelen AKUT Başkanı Nusah Mahruki ile Yılmaz Sevgül, Güray Ekici ve Hakkı Gökçeoğlu, bugün Ağrı Dağı'na tırmanarak kayıp dağcı Tümerdem'i aramaya başlayacak. Arama çalışmalarına, Iğdır Sivil Savunma ekibinin de katılacak.
  Öte yandan, Ağrı Dağı'na Doğubayazıt yönünden çıkan AKUT Üyesi Ertuğrul Melikoğlu, Kürşad Avcı, Alptekin Arat ile Mustafa Kalaycı'danoluşan dağcı grubu da, dün akşam saatlerinden sonra Tümerdem'i arama çalışmalarına başladı.  

  AİLESİ AKUT'A BAŞVURDU

  AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, dağda bulunan grubun 3800-4000 metrelerde arama çalışmalarını tamamladıklarını ve herhangi bir ize rastlanmadığını söyledi.
  Tümerdem'in kardeşinin AKUT'u arayarak yardım istediğini anlatan Muhruki, şunları söyledi:  "Kayıp dağcıyı bulmak üzere Iğdır'a geldik. Tesadüf eseri dağda bulunan arkadaşlarımız dün arama çalışmalarına başladı. Biz de zirveye doğru tırmanışa geçeceğiz. Tümerdem'i bulmak için zirveye kadar tırmanacağız."

  Iğdır Valisi Mustafa Tamer ise Tümerdem'in daha önce tek başına tırmanış için başvurduğunu, ancak izin vermediklerini açıkladı. Tamer, "Tümerdem'in tırmanış izni, 2 kişi içindi. Tümerdem, 4500 metreden sonra tek başına tırmanmaya başlamış. Tek tırmanış yapmaya izin vermedik" dedi. 

  19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nda da ''Ata'yı Anma'' adı altında Ağrı Dağı'na tırmanış yapan Tümerdem, olumsuz hava koşulları nedeniyle tırmanışı gerçekleştirememişti.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı