GeriGündem Kawasaki hastalığı nedir? İşte o detaylar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kawasaki hastalığı nedir? İşte o detaylar

Kawasaki hastalığı nedir? İşte o detaylar

Kawasaki hastalığı, genellikle ateşli hastalıklar sınıfında yer almaktadır. Bu hastalık daha çok iyi süt çocuklarında görülmekle  birlikte  daha  büyük  yaşta  çocuklarda da olabilir. En tipik belirtisi 5 günden daha uzun süren ve düşmeyen, 39’ları geçen  yüksek  ateştir. İşte, Kawasaki hastalığı hakkında detaylı bilgiler

Kawasaki hastalığında bunların dışında vücutta döküntü, gözlerin konjonktiva dokusunda kızarıklık,  konjonkltivit  dediğimiz  iltihaplanma ve boyundaki lenf bezlerinde büyüme özellikle tek  taraflı olabilir. Ağız içinde  enfeksiyonlar,  dudaklarda  çatlaklar  ve aşırı  bir  kızarıklık  yine  bu  hastalığı  düşündüren  bulgulardandır. İyileşme  döneminde  el-ayaklarda deri soyulmaları da  olabilir.   

Bulguları:Ateş-Konjoktivit-döküntü-servikal  lenfadenopati

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır: Her şeyden önce bu hastalığa tanı koyabilmek için şüphelenmek gerekir. En tipik bulgusu ateş  düşürücü  ve  antibiotiğe  rağmen 5 günden uzun süren ateştir. Şüphelenildiği taktirde ekokardiyografi incelemesi yapılarak koroner arterlerde bir değişiklik olup olmadığı gözlenir. Koroner arterlerde değişiklik olması Kawasaki hastalığı tanısını büyük  oranda kesinleştirir. Ancak hastaların %20-30 unda koroner arter bulgusu olmadığından, bu hastalar herhangi bir döküntülü viral hastalık gibi izlenebilir.

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır:İntravenöz immunglobülin(İVİG)  bu hastalığın  tedavisindeki en önemli ilaçtır. Bu ilacı verdikten sonra hızla ateşin düşmesi hastalığın teşhisinin de kesinleşmesini sağlar. Aspirin bu hastalığın tedavisinde önemli ikinci ilaçtır. İlk başta ateş düşene kadar yüksek doz, daha sonra da kan sulandırıcı düşük dozlarda tedaviye haftalarca devam edilir.

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir: Koroner arterlerinde genişleme olan çocuklar,  özellikle de  spor  yapıyorlarsa uzun yıllar bir kardiyolog tarafından takip edilmelidir. Bazen genç  yaşlarda  bile efor testleri, anjio  testleri  gerekebilir. Kawasaki hastalığı tanısı gecikirse, kalbi besleyen koroner damarların yapısı bozulacağı için genç yaşta kalp krizi  ve dolayısıyla genç yaşta ölüm gibi birçok risk  ortaya çıkabilir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle