GeriGündem Karayalçın: Ankara'ya su Gerede'den getirilmeli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karayalçın: Ankara'ya su Gerede'den getirilmeli

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Kızılırmak’tan Ankara’ya su getirilmesi projesine karşı çıkarken, Ankara’nın suyunun Gerede Havzası’ndan sağlanmasının daha doğru olacağını söyledi. Karayalçın, Ankara’nın susuz kalmasını ise “plansızlık ve beceriksizliğe” bağladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 1 Ağustos’tan itibaren uygulamaya koyacağı su kesintileri, Ankaralıları kara kara düşündürürken, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Kızılırmak’tan Ankara’ya su getirilmesi projesine karşı çıktı.

Ankara’nın su sıkıntısı yaşamasının “becerisizlik ve plansızlık” örneği olduğunu ifade eden Karayalçın, “Ankara’nın suyunun Gerede’den gelmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Karayalçın, yaptığı açıklamada, Gerede Havzası’nın Türkiye’nin en temiz havzası olduğuna dikkat çekti. Gerede Havzası'nın suyunun Çamlıdere Barajına getirilmesi gerektiğini belirten Karayalçın, Kızılırmak’tan apar topar su getirilmesini de eleştirdi.

Kızılırmak nehrinin kirliliğine dikkati çeken Karayalçın, suyun Ankara’ya getirilmesi ve arıtılmasının ise çok pahalı olacağını söyledi.

Kızılırmak’taki kirlilik unsurlarının İvedik Arıtma Tesislerindeki cihazlarla arıtılamayacağını kaydeden Karayalçın, “O nedenle, ya ayrı bir arıtma sistemi yapılmalı ya da bu projeden vazgeçilmeli. Bir de İvedik Arıtma Tesisi, kuzeyden su gelişine göre yapılmış. Suyu güneyden getirip, kuzeydeki o tesise taşımak olağanüstü pahalı” diye konuştu.

250 MİLYON DOLARA MALOLACAK

Kızılırmak suyunun Ankara’ya getirilmesi ile 7 milyar metreküp su depolanmış olacak. Kızılırmak suyu, Gölbaşı’nda kurulacak özel arıtma tesisi ile temizlenecek. Projenin tamamı Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından yapılacak. Yaklaşık 250 milyon dolara mal olması beklenen projenin, Aralık ayına kadar bitirilmesi hedefleniyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle