GeriGündem Karargahı Ankara, sembolü at
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karargahı Ankara, sembolü at

Karargahı Ankara, sembolü at
refid:22473037 ilişkili resim dosyası

Türkiye bir yandan NATO'nun gönderdiği Patriot'ları, diğer yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı Şanghay İşbirliği Örgütü'ne üyelik konusunu tartışırken, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu sessiz sedasız çok önemli bir anlaşmaya imza attı.

Bakü'de düzenlenen imza töreni ile Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Moğolistan'ın katılımıyla, "Avrasya Askeri Statülü Kolluk Kuvvetleri Teşkilatı" resmen kuruldu.

Örgütün kısa adının, kurucu ülkelerin baş harflerinden oluşacak şekilde, "TAKM" olması kararlaştırıldı. Örgütün genel karargahının Ankara olması konusunda da anlaşmaya varıldı.

Teşkilatın sembolü ise, tüm bu ülkelerin kültürlerinde önem taşıyan "at" olacak. TAKM'ın sembolü at heykeli, teşkilatın dönem başkanlığını üstlenen ülkeye teslim edilecek.

İmza töreninin ardından ilk dönem başkanı olarak TAKM'nin sembolü olan at heykeli, Azerbaycan Dâhili Koşunlar Komutanı tarafından Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Kalyoncu'ya teslim edildi. Türkiye, Mayıs 2014’e kadar dönem başkanlığını yürütecek, ardından Kırgızistan'a devredecek.
 
"KİMSEYE KARŞI DEĞİL..."
TAKM'nin kuruluşuna ilişkin yapılan açıklamada, örgütün "katılımcı ülkelerin askeri statülü kolluk kuvvetleri arasında işbirliğini geliştirmeyi öngördüğü" ve "sadece barışa hizmet etmeyi ve vatandaşlarına insan odaklı çağdaş kolluk hizmeti vermeyi hedeflediği" ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, "TAKM'nin hiçbir ülke ve kuruluşa karşı oluşturulmadığı" da vurgulanırken, diplomatik kaynaklar, örgütün Avrupa ve Akdeniz Jandarmalar ve Askerî Statülü Kolluk Kuvvetleri Birliği’ne alternatif olarak kurulduğunu ifade ediyor.
 
DIŞİŞLERİ: JANDARMALAR ARASI İŞBİRLİĞİ
Dışişleri Bakanlığı ise Hürriyet'in sorusu üzerine, TAKM'nin "jandarmalar arasında bilgi ve deneyim paylaşımını öngören bir düzenle olduğunu" açıkladı.
 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle