Gündem Haberleri

  Karakola gaz yüklü tankerle saldırı girişimi

  AA
  21.08.2015 - 09:43 | Son Güncelleme:

  Iğdır-Doğubayazıt karayolunda doğalgaz yüklü tankerin sürücüsü büyük bir faciayı engelledi. Üzerinde patlayıcı bulunan PKK'lı teröristler tankere binerek şoförü ölümle tehdit etti ve Suveren Jandarma Karakolu'na sürmesini istedi. Kahraman şoför, teröristlerin bir anlık dalgınlığından faydalanarak karakola 300 metre kala el frenini çekti ve tankerden atlayıp karakola koşarak askerleri saldırıya uyardı. Bu gelişme üzerine kaçan teröristler, tankerde bıraktıkları bombayı uzaktan kumandayla patlattı.

  Doğubayazıt'tan Iğdır'a giden sürücüsü ve plakası açıklanmayan LNG yüklü tanker, Korhan Yaylası mevkisinde Iğdır-Doğubayazıt karayolunu kapatan terör örgütü PKK mensupları tarafından durduruldu.

  Karakola gaz yüklü tankerle saldırı girişimi

  Üzerinde patlayıcı düzeneği bulunan bir terörist, tankere binerek ölümle tehdit ettiği şoförden aracı 5 kilometre mesafedeki Suveren Jandarma Karakol Komutanlığına sürmesini istedi.

  Karakola gaz yüklü tankerle saldırı girişimi

  Tehdit üzerine yola çıkan sürücü, Suveren Jandarma Karakol Komutanlığına yaklaşık 300 metre kala teröristin bir anlık dalgınlığından yararlanarak, el frenini çekip durdurduğu araçtan atladı.

  Karakola gaz yüklü tankerle saldırı girişimi

  Korku ve panik içerisinde jandarma karakoluna doğru koşarak askerleri saldırı girişimine karşı uyaran sürücü, olası bir faciayı önledi.

  Karakola gaz yüklü tankerle saldırı girişimi

  Şoförün kaçmasının ardından üzerindeki patlayıcı düzeneğini araçta bırakıp tankeri takip eden bir pikap ile bölgeden uzaklaşan terörist, tankerdeki düzeneği uzaktan kumandayla patlattı.  Saldırı girişimi Iğdır'ın Suveren bölgesinde gerçekleşti.

  Patlamanın etkisiyle sürücü bölümü alev alan araç, kısa sürede olay yerine gelen itfaiye ekiplerinin ve toplumsal olaylara müdahale aracının (TOMA) müdahalesiyle söndürüldü. Alevlerin, içerisinde 16 ton LNG bulunan aracın tank bölümüne sıçramadan kontrol altına alınmasıyla, facianın önüne geçildi.

  Gazın, kullanılamaz hale gelen araçtan başka tankerlere tahliyesi için çalışma yürütüldü. Teröristlerin yakalanması için güvenlik güçlerince operasyon başlatıldı.

  Bu arada, tankerde yüklü 16 ton LNG'in patlaması halinde geniş bir alanı etkileyeceği, bunun da ölümcül ve çevresel sonuçlara neden olacağı belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı