Gündem Haberleri

  Kanseri DNA’dan yapılma bilgisayar tespit edecek

  Hürriyet Haber
  29.04.2004 - 01:47 | Son Güncelleme:

  Araştırmacılar, DNA’dan yapılmış ve günün birinde vücudun içine yerleştirilerek kanseri teşhis ve tedavi edebilecek ‘moleküler ölçekte’ bir bilgisayar geliştirdi. Sentetik enzimler ve DNA’nın sıvı karışımından oluşan cihaz, hastalığın kimyasal işaretlerinin ‘kokusunu alarak’ ilaç pompalayabilecek.

  İsrail’deki Weizmann Bilim Enstitüsü’den Ehud Şapiro, bilgisayar uzmanları ve biyokimyagerlerle deney tüpünde yaptığı çalışmada, bu konuda ümit verici sonuçlara ulaştı. Şapiro, yeni geliştirdiği bilgisayarın, laboratuvar deneylerinde prostat ve akciğer kanserinin kimyasal işaretlerini bulmada başarılı olduğunu söyledi.

  Bilgisayar, belli moleküllerin toplanmalarını izleyerek kanseri tespit etmek için tasarımlandı. Kanser tespit edilmesi halinde bilgisayar, kanser hücrelerinin faaliyetlerine müdahale etmek ve kanserli hücrelerin kendi kendilerini imhasını sağlamak için, vücuda başka moleküller bırakacak. Şapiro, Nature dergisinde yayınlanan araştırmasında, bir sonraki adımın bilgisayarı vücudun karmaşık kimyasal yapısı içinde çalışabilecek şekilde ‘paketlemek’ olduğunu belirtti.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı