GeriGündem Kanser yapmıyor ama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kanser yapmıyor ama

Meme büyütme, son 30 yılda kadınların en çok ilgisini çeken konu. <1>Yeni

Kanser yapmıyor ama
refid:6080439 ilişkili resim dosyası

Her kadın, vücudunu ne kadar severse sevsin, onu daha güzel yapmak için elinden geleni yapar. Bu uğurda en çok tercih edilen operasyon meme büyütme. Çok fazla rağbet görse de, meme büyütme operasyonunun bilinmeyen pek çok yanı var ve hala kafalardaki sorun işaretleri netleşmiş değil. Bazı uzmanlar, operasyon etkisinin sonsuza kadar sürmeyeceğini, ayrıca çok bakım isteyen bir uygulama olduğunu söylerken, bazıları ise eski operasyon tekniğinin ve kullanılan malzemelerin yenilenen teknolojiyle değiştiğini ve eskisi kadar riskli olmadığını savunuyor.

 

Kansere neden olmuyor ama...

 

Meme büyütme operasyonunun en riskli tarafı kansere neden olması değil. Bu konuda yapılan araştırmalar, meme büyütmeyle kanser arasında bir paralellik olmadığını doğruluyor. Ne var ki, henüz kanıtlanmasa da kullanılan silikon ve salin (maden tuzuyla dolu bir madde) gibi maddelerin bazı iç hastalıkların oluşmasına neden olduğu söyleniyor. Örneğin silikonun etrafındaki ince doku, zamanla kalınlaşıp, ağrılara neden olabiliyor. Son yapılan araştırmalar ise silikonun süt üretimini büyük ölçüde azalttığını gösteriyor. Ne yazık ki, hekimlerin çoğu bu gibi komplikasyonları hastalarına yeterince açıklamıyor. Meme büyütmeyle ilgili sorulara çoğu hekim aynı yanıtı veriyor: Yüzde yüz güvenli ve sağlıklı. Ancak bazılarına göreyse en az by pass operasyonu kadar riskli.

 

Karar vermeden önce

 

1-   Hayal peşinde koşmayın

Estetik operasyonlar mucize yaratabilirler ama siz yine de hayallerinizi sınırlı tutun. Operasyonun artılarını ve eksilerini kafanızda tartın. Her ne kadar pişman olduğunuzda silikonlarınızı çıkarabilseniz de, bunun ikinci bir operasyon anlamına geldiğini unutmayın.

 

2-   İyi bir hekim bulun

 

Hekiminizi seçmeden önce iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Anestezi uzmanından, daha önceki ameliyatlarına kadar her şeyi araştırın.

 

 

3-   Ne istediğinizi bilin

 

Cerrahlar meme büyüklüğünü hacim olarak ölçerler. Kadınların çoğu bedenlerini A’dan C’ye geçirmek ister ancak bu değişiklik için vücut tipi ve omuz genişliği çok önemlidir. Karar verme aşamasında çok sayıda fotoğrafa bakın ve doktorunuzla bunları tartışın. Direkt A’dan C’ye geçmek yerine, size uygun bedeni belirlemeye çalışın.

  

Silikon mu salin mi?

 

Salin, silikondan daha hafif ve daha sağlıklı olduğu için bir çok kadın tarafından daha çok tercih ediliyor. Özellikle 90’larda yapılan ameliyatlarda kullanılan silikonlar nedeniyle pek çok kadın sağlık problemleri yaşadığından salin daha çok tercih edilir oldu.

Salin ve silikon kullanımına ilişkin araştırmalar hala devam ediyor. Silikon, salin’e göre daha yoğun bir madde olduğundan, bazı kadınlarda yorgunluğa ve kas problemlerine neden olabiliyor. Bununla birlikte pek çok uzman, silikonun hiçbir yan etkisinin olmadığını ve salinin göğüs içinde silikon kadar doğal durmadığını savunuyor.  

 

Silikonla ilgili en çok sorulan sorular:

 

-       İmplantlar göğüs kanserine neden olur mu?

 

İmplantların göğüs kanserine neden olduğuna dair kesin kanıtlar bulunmamakla birlikte,hastalığın teşhisini güçleştireceği bir gerçek.

 

-         Operasyondan sonra bebek emzirebilir miyim?

 

Yapılan çalışmalara göre, göğüs büyütme operasyonun ardından bebek emziren kadınların %64’ü bebeklerini yeterince besleyecek miktarda süt üretemiyor. Bununla birlikte uzmanlar, operasyon sonrasında emzirmenin herhangi bir zararı olmadığını söylüyorlar.

 

 

-           Erkekler doğal göğüs ve operasyonlu göğüs arasındaki farkı anlayabilir mi?

 

Pek çok erkek dokunmadan da göğüslerin silikonlu olduğunu anlayabiliyor. Bazıları silikonlu göğüsleri çekici bulurken, bazıları bundan hoşlanmıyor ama seçim yine de sadece sizin olmalı.

 

 Opr. Dr. Ersun Hasipoğlu

 

“Yeni implantlar eskilere göre daha risksiz”

 

Meme büyütme, en çok talep gören operasyonlardan biri. Çünkü hem kadınlara büyük özgüven sağlıyor, hem de artık yeni teknolojiyle daha az zararlı. Eski silikon türevi maddeler çok doğal değildi ve bir süre sonra yenilenmesi gerekiyordu ama yeni implantlar için aynı şeyi söyleyemeyiz. Bence asıl problem, implantların zararından çok, kişinin ne istediklerini tam olarak bilmemesi. Kadınlar genellikle daha büyük ölçülere sahip olmak istiyor ama daha büyük meme her zaman daha güzel demek değildir. Vücut ölçülerine uymayan memeler bir süre sonra hayal kırıklığına neden olabilir. Biz bu tür sorunları yaşamamak için hastamıza istediği ölçüde sutyeni yanında getirmesini istiyor ve operasyonu bu doğrultuda gerçekleştiriyoruz.”

 

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle