GeriGündem Kalpazan operasyonu. Aralarında taksiciler de var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kalpazan operasyonu. Aralarında taksiciler de var

İstanbul'da sahte para basarak, taksi sürücüleri aracılığıyla bunları piyasaya sürdükleri iddia edilen 5 kişi yakalandı.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, bazı kişilerin hazırladıkları sahte paraları taksi şoförleri vasıtasıyla piyasaya sürdüklerinin belirlenmesi üzerine önceki gün Şişli, Gaziosmanpaşa ve Eyüp'te operasyon gerçekleştirildi.

Operasyonda, 5 kişi gözaltına alınırken, 483 adet sahte 20 YTL, 497 adet sahte 5 YTL'lik banknotlar, sahte banknot basımında kullanılan ve sahte banknotlar ile aynı seri numaralı oldukları görülen 6 adet orijinal 5 YTL, 2 adet 20 YTL, 1 adet 50 YTL ile sahte paraların basıldığı 3 adet renkli tarayıcı ve yazıcı cihaz ele geçirildi.

Polis yetkilileri, şüpheliler arasında yer alan ve sahte paraları Gaziosmanpaşa'da bastığı ileri sürülen M.A'nın, benzer suçtan emniyette 2 ayrı kaydının bulunduğunu ifade ettiler. Diğer kişilerden H.M'nin taksi sahibi, İ.S., H.K. ve İ.A'nın da taksi sürücüsü olduğunu kaydeden yetkililer, yakalanan bu kişilerin adliyeye sevk edildiğini belirttiler.

SAHTE PARANIN PİYASAYA SÜRÜLME YÖNTEMİ

Son zamanlarda, bu şekilde piyasaya sahte para sürülmesi olayına ilişkin şikayetlerin arttığını belirten yetkililer, bu konuda 10-15 kadar şikayet bulunduğunu kaydetti.


Şüpheli taksi sürücülerinin, müşterinin verdiği parayı el çabukluğu sayesinde sahtesi ile değiştirip, “bu para sahte” diyerek müşteriye geri verdiği, müşterinin ön koltukla oturması ve parayı değiştirecek zamanın olmaması halinde de para üstü olarak sahte banknot verdikleri dile getirildi.

Şüphelilerin, dikkat çekmemek için özellikle 5 YTL gibi küçük banknotları tercih ettikleri belirtildi.

Yetkililer, gerçek banknotları sahtesinden ayırmaya yarayan, bütünleşik görüntü, renk değiştiren mürekkep, emniyet şeridi ve kabartma baskı gibi birçok güvenlik özelliği bulunduğunu hatırlatarak, vatandaşların dikkatli olmasını istediler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle