Gündem Haberleri

  Kalbini doğaya açtı

  Hürriyet Haber
  25.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bu dernek, doğal hayatı korumak ve yaşatmak; ülke doğasının sorunları için çözümler üretmek için kuruldu.

  PROGRAMI BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ / WEB TV

  "Fark Yaratanlar" programının 19 Mayıs Perşembe günkü konuğu, Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Doğa Derneği ile nesli yok olmak üzere olan canlı türlerini belirlemek ve bu türlerin bulunduğu habitatları yaşatmak için çalışmalar yürüten Güven Eken.”

  Güven Eken'in doğaya olan ilgisi Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okurken "Ege Kuş Gözlem Topluluğu''nu kurmasıyla başladı. "Ekolojik Bilimler ve Doğa Koruma'' konusunda doktora yapan Eken'in doğaya ilişkin çalışmaları, 2002 yılında Doğa Derneği'ni kurmasıyla profesyonel bir zemin kazandı.

  Güven Eken'in dernek kapsamında yürüttüğü en önemli çalışma dünyada ilk kez yapılan ''Önemli Doğa Alanları'' oldu. Bu çalışma sonucu Türkiye'de nesli tükenmekte olan tüm canlı türleri ve onların yaşadığı alanlar tek bir yayında belgelendi. Doğanın korunmasında aktif çalışmak isteyen gençler için Doğa Okulu eğitim programının düzenlenmesine katkıda bulunuldu. Bu program kapsamında, çocukların doğayla ilişkisini güçlendiren "Doğa Çantam ve Yeşil Kutu" eğitim programları hazırlanıp uygulandı. Her yaştan insanı doğaya çeken kuş gözlemciliğinin ülkemizde yaygınlaşmasını sağlamak için dünyanın ilk internet tabanlı ulusal kuş gözlem veritabanı sitesinin kurulmasına öncülük etti.

  Eken, üyesi olduğu Doğal Hayatı Koruma Derneği (DHKD) ile de doğal hayatın korunması için önemli çalışmalar yürüttü. DHKD ile Çevre ve Orman Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın desteğiyle "Doğa Fonu"nu kurdu. DHKD'nin sulak alanları koruma yönetmeliğinin iptali için verdiği mücadeleye katıldı ve sulak alanları koruyan tek yasal yönetmeliğin geçerli olmasını sağladı.

  Güven Eken'in Doğa Derneği'nde öncülük ettiği pek çok çalışma sadece Türkiye'de değil, dünyada bir ilk niteliğinde oldu. "Önemli Doğa Alanları" çalışması dünyaya örnek oldu 40 ülke aynı metodolojiyi uygulayarak kendi çalışmasını hazırlamaya başladı.

   "Fark Yaratanlar" programına konu olan isimler, Türkiye'nin dört bir yanından gelen başvurular arasından seçiliyor. Seçilen Fark Yaratanlar, her Perşembe günü saat 20.50'de CNN Türk ekranlarından izleyicilerle buluşuyor.

  "Fark Yaratanlar" televizyon programında yayınlanan tüm Fark Yaratan videolarına www.farkyaratanlar.org, www.sabancivakfi.org  web sayfalarından ulaşılabilmektedir, ayrıca Facebook, Twitter ve YouTube'da takip edilebilmektedir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı