GeriGündem Kadın imam kavgası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadın imam kavgası

İsmail Nacar

Camide saklambaç oynayın mı deniliyor

ANKARA Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beyza Bilgin’in ‘Zorda kalınırsa kadınlar da imamlık yapabilir’ önerisine ilişkin sarf ettiği ‘Erkekler balkona çıksın’ sözleri yankı uyandırdı. Hürriyet’in dün manşetine taşıdığı sözleri değerlendiren İslami araştırmacı ve yazar İsmail Nacar, Ümmi Varaka olayının, İslam tarihinde çok özel ve genelleştirilmediğini söyledi. Nacar, ‘Sayın Bilgin, zorlama bir kabulü dayatmak için, ‘Kadın imam namaz kıldırabilir. Kadın gençse, güzelse, arkasındaki erkekler balkona çıksın’ demekle, millete namaz kılmayı değil, saklambaç oynamayı önermektedir’ dedi.

Saim Yeprem

Safları da yan yanaydı

MARMARA Üniversitesi İlahiyet Fakültesi’nden Prof. Dr. Saim Yeprem de Hz. Muhammed döneminde başlayan kadın imam uygulamasını peygamber sonrası da bir süre devam ettiğini belirten Yeprem, ‘Ayrıca peygamber zamanında mescitlerde kadın ile erkek yanyana saf tutuyorlar. Bu bile zaman içinde değişmiş, kadınlar erkeklerin arkasında namaz kılmaya başlamışlar’ dedi. 9 Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Eskicioğlu, İslam’da imamlığın liderlik olduğunu ve savunmaya dayandığını belirterek, ‘Bu nedenle erkeğin görevidir. Kadına bu görev verilmemiştir’ diye konuştu.

Salih Akdemir

Olmaz diye bir şey yok

PROF. Dr. Bilgin’in sözlerine, aynı fakültede öğrencilerine aşkı ve sevgiyi anlattığı için ‘Aşk profesörü’ olarak tanınan Prof. Dr. Salih Akdemir destek verdi. Akdemir, ‘Kuran’da kadın imam olmaz diye bir şey yok. Ancak bizim toplumumuzda, İslam dünyasında mümkün değil. Çünkü erkeklerin kadın konusunda zaafiyetleri var. Erkekler ne zaman kendilerine hakim olabilirlerse, o zaman kimse kadın imama itiraz etmez’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle