GeriGündem 'K.Kore bugün de füze denedi'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'K.Kore bugün de füze denedi'

Japonya, Kuzey Kore'nin iki gün içinde ikinci karadan denize kısa menzilli füze denemesi yapmış olabileceğini açıkladı. Güney Kore yetkilileri ise Kuzey Kore tarafından füze denemesi yapılmış olabileceğine ilişkin Japon bulgularının doğru olduğuna inanmadığını kaydetti.

Japonya Savunma Ajansı, Kuzey Kore'nin yine doğu kıyısından sabah kısa menzilli füze attığı yönünde aldıkları bilgiyi doğrulamaya çalıştıklarını bildirdi. Dışişleri Bakanlığı'nın bir yetkilisi de hükümetin, füzenin Japon Denizi'ne doğru atıldığına inandığını söyledi.

Güney Kore yetkilileri ise Kuzey Kore'nin dünden sonra bugün yeniden füze denemesi yaptığı bilgisinin doğru olduğunu düşünmediklerini kaydettiler.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan bir sözcü, Kuzey Kore tarafından bugünfüze atıldığına inanmadıklarını belirtti.

Kuzey Kore'nin dün doğu kıyısından Japon Denizi'ne kısa menzilli füze denemesi yaptığı açıklanmıştı. Dünkü füze denemesi de ilk kez Japonya'nın ''doğrulanmamış bilgilerine dayanılarak'' duyurulmuştu. Güney Kore de dünkü füze denemesi bilgisini doğrulamıştı.

Bu arada, Japon yetkililer, Kuzey Kore'nin iki füze denemesinin dekomşuları için tehdit içermediğini, çünkü menzillerinin 100 kilometre civarında olduğunu ve bu denemelerin rutin askeri tatbikatlar olarak düşünüldüğünü bildirdi.
   
KUZEY KORE LİDERİ
   
Kuzey Kore lideri Kim Jong Il'in (61), 40 gündür ilk kez dün kamuoyu önüne çıktığı bildirildi.

Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı KCNA, uzun süredir görünmemesi nedeniyle sağlık sorunu olabileceği iddiaları ortaya atılan Kim'in dün, beraberindeki generallerle bir askeri çiftlikteki görüntüsünü haber yaptı.

Kim, en son 9 Eylül'de, komünist hükümetin 55. yıldönümü kutlamaları sırasında kamuoyu önünde görünmüştü.

Kuzey Kore Devlet Başkanı'nın uzun süre kamuoyu önünde görünmemesiGüney Kore ve Japonya basın yayın organlarında, Kim'in sağlık durumunun kötü olabileceği haberlerine neden olmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle