Gündem Haberleri

  Jospin'e ikinci şok

  Hürriyet Haber
  19.01.2002 - 13:46 | Son Güncelleme:

  Fransa'da Anayasa Mahkemesi'nin, hafta başında çalışma yasasını iptal etmesinden sonra, dün akşam Korsika yasasının en önemli maddesini reddetmesi, kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Yasayı destekleyen sol partiler, karara sert tepki gösterirken, yasaya karşı çıkan muhalefetteki sağ partiler mahkemeyi kutlayan açıklamalar yaptı.

  Sosyalist Parti, kararı "üzüntüyle karşıladığını" açıklarken,  Komünist Parti, iktidarın Meclis tatile girmeden çalışma yasası ve Korsika yasasında reddedilen bölümleri yeniden Meclis`e getirmesini istedi.

  Sağ partiler ise başından beri, anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle, Jospin'i sürekli uyardıklarını belirttiler ve Anayasa Mahkemesi`nin "en doğu işi yaptığını" savundular. 

  Siyasi gazeteler de, Anayasa Mahkemesi'nin Korsika'daki yerel Meclis'e sınırlı bir biçimde yasa yapma yetkisi veren maddeyi iptal etmesine geniş yer verdiler. Sol eğilimli Liberation ve sağ eğilimli Le Figaro gazeteleri, "Korsika yasa yapamayacak" şeklindeki ifadelerle gelişmeyi manşetten okuyucularına duyurdular.

  Anayasa Mahkemesi'nin hafta başında işten atılmaların zorlaştırılmasını öngören yasa maddesini iptal etmesinden sonra, Korsika yasasının özerklikle ilgili en önemli bölümünü iptal etmesi, siyasi çevreler tarafından "Yüksek Mahkeme`den Jospin`e ikinci şok" olarak değerlendirildi.

  Mahkeme, uzun tartışmalara neden olan yerel meclise daha fazla yetki veren maddeyi iptal ederken, diğer bir tartışma konusu olan Korsika dilinin ilkokullarda öğretilmesini öngören maddeye itirazda bulunmadı.  

  Muhalefet partileri, yasanın parlamentoda geçen ay kabul edilmesinden sonra, Anayasa Mahkemesi`ne gitme kararı almışlardı.  

   Korsika'ya daha fazla özerklik verilmesi için hükümetin sunduğu  tasarı, sol sandalye sayısının fazla olduğu Meclis ile sağ sandalye sayısının fazla olduğu Senato arasında, 18 ay süren bir çekişmeye sahne olmuştu.  

  Tasarı, geçen yıl ülke çapında geniş yankı uyandırırken, tasarıya karşı çıkan İçişleri Bakanı Jean Pierre Chevenement istifa etmişti. 

  Siyasi gözlemciler, Jospin`in Mayıs ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra yasal değişikliği yeniden gündemegetirmek isteyebileceğine dikkat çekiyorlar. 
  Anayasa Mahkemesi, parlamentoya ait olan yasama erkinin Korsika Meclisi`ne nakledilemeyeceğine karar vererek, Korsika Yerel Meclisi`nin yasaları uyarlayabilmesini reddetmiş, buna karşın, hükümetin görevi olan kararname hazırlama yetkisinin bazı şartlarla bumeclise devredilebileceğine karar vermişti.  Mahkeme, Korsika dilinde anaokul ve ilkokullarda normal saatlerde eğitime onay vermişti.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı