GeriGündem John F. Kerry
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

John F. Kerry

Senatör John F. Kerry, Massachusetts'ten, adının ilk harfleri JFK olan ve Beyaz Saray'a ulaşmayı hedefleyen ikinci senatör. Ne var ki, John Forbes Kerry'nin, John Fitzgerald Kennedy'nin karizmasına sahip olduğunu düşünmek güç.

Belki de bu yüzden, Kerry başkan yardımcılığı adaylığı için Kuzey Carolina'dan genç bir senatör olan John Edwards'ı seçti. John Edwards da Demokrat Parti'nin başkan adaylığı için hareketli bir kampanya yürütmüştü. Edwards'ın coşkusu, Kerry'nin kampanyasında etkili olabilir.

KİLOMETRETAŞLARI
- 11 Aralık 1943'de doğdu
- 1972 Temcilsiler Meclisi adaylığında başarısız oldu
- 1983'te Massachusetts vali yardımcılığına seçildi
- 1984'te ilk kez Senato'ya seçildi

Bush'un aksine dinamik bir lider tablosu çizen John Kerry, kayak, windsurf, buz hokeyi gibi sporların yanında akustik gitar çalmayı ve Harley motorsikletine binmeyi de seviyor.

KERRY'NİN SİYASETİ

Uzun zaman boyunca ölüm cezasına karşı olduğunu söyleyen Kerry, 1989'da da bu cezanın, yabancı ülkelerde Amerikalılara saldırı düzenleyen teröristlere uygulanmasına karşı oy kullanmıştı. Şimdi ise tam tersini söylüyor ve bu tavrı Demokratlar arasında gerginlik yaratıyor.

Bush'un hem iç hem de dış politikalarını şiddetli biçimde eleştiren Kerry, Irak savaşı sırasında da ABD'de de Irak'taki gibi bir 'rejim değişikliği' gerektiğini dile getirmişti. Bu sözleri Cumhuriyetçileri öfkelendirirken, dikkatini çekmesi gereken Demokratların hoşuna gitmişti. Ancak ardından Senato'da yönetime savaş yetkisi veren kararnameyi destekledi.

Vietnam Savaşı'na katılan Kerry, kendisini savaşın ne olduğunu bilen bir insan olarak tanıtıyor ama savaş ve barış konularında Senato'da kullandığı oylar istikrarlı değil.

Diğer yandan, iç siyasete dair konularda daha liberal davranan Kerry, dış politikada muhafazakarlaşabiliyor. Kerry, Demokratlarca aday gösterildi, çünkü özellikle Irak konusunda Başkan Bush'a ciddi bir rakip olarak görülüyor.

Bu yılki başkanlık seçimlerinde Bush'un Kerry’e karşı en büyük silahı ise Kerry'nin 'kararsızlığı.'

Bunu vurgulamak için de,örneğin mitinglerde, söz Kerry'den açıldığında, Cumhuriyetçiler "flip flop" adı verilen terliklerle tempo tutuyor. Flip Flop, Amerikan argosunda, “bir öyle bir böyle konuşmak,” anlamında kullanılıyor.

ARİSTOKRAT AİLENİN ÇOCUĞU

John Kerry, 11 Aralık 1943'te babasının Hava Kuvvetleri'nde pilot olarak görev yaptığı Colorado'da dünyaya geldi.

İkinci adı aynı zamanda annesinin kızlık soyadı Forbes. ABD'de Forbes ailesi Anglikan din adamı peder John Forbes'a dayanıyor ve son derece aristokrat bir aile.

Kerry'nin kökeninde Yahudilik de var, ancak bu konu bugüne kadar fazla bilinmiyordu. Kendisi bile büyükbabasının Çek Cumhuriyeti'nde Fritz Kohn adıyla dünyaya geldiğinden haberdar değildi. Öte yandan aile, Kerry'nin doğumundan kısa süre sonra Massachusetts'e döndü.

Emekçi bir ailenin çocuğu olmayan Kerry, babasının işi nedeniyle devamlı bir kentten diğerine taşındı. Önce İsviçre'de yatılı okula ardından, New Hampshire'in en iyi özel okullarından birine giden Kerry daha sonra Yale'de hukuk fakültesine girdi.

Yale'de okurken siyaset klübünün başkanı olan Kerry, Baba Bush ve George Bush gibi gizli Skull ve Bones klübünün de üyesiydi. Yale Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra, orduya katılan Kerry, Vietnam'da görev yaptı.

Gümüş Yıldız, Bronz Yıldız, Mor Kalp madalyaları ile ödüllendirilen John Kerry, daha sonra savaş karşıtı oldu.

SAVAŞ KARŞITI

Senato'daki bürosunun duvarında hem Mekong Deltası'nda hem de John Lennon ile bir barış yürüyüşü sırasında çekilmiş fotoğrafları var. Hatta Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde bu konuda yapılan oturumlarda da sesini yükselten bir kişi oldu.

Kerry'nin 2004 yılında başkanlığa adaylığını koyanlar arasında savaşta görev yapmış tek kişi olması, onun George Bush karşısındaki popülerliğini de artırıyor.

1982'de Massachusetts vali yardımcılığına seçilen Kerry, iki yıl sonra da Senato'ya adım attı.

Kerry her iki evliliğini de zengin kadınlarla yaptı. Önce Philadelphialı Julia Thorne ile, ardından, 1995'te Heinz ketçaplarının varisi Teresa Heinz ile evlendi.

Kerry'nin şahsi serveti de pek azımsanacak gibi değil. Danışmanlarına ödediği yüksek meblağlara rağmen, halen kasasında diğer başkan adaylarından çok daha fazla paraya sahip: yaklaşık 10.9 milyon dolar.

Kerry'nin ilk evliliğinden iki, eşi Teresa Heinz'ın ise üç çocuğu var.
(Kaynak: BBC)

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle