Gündem Haberleri

  İzmir'de protesto gösterisinde arbede

  Kadir ÖZEN / İZMİR, (DHA)
  09.09.2013 - 00:22 | Son Güncelleme:

  Ankara'nın Mamak İlçesi'nde Cami-Cemevi ve Kültür Merkezi kompleksinin temel atma töreninde çıkan olaylarda yapılan müdahaleyi protesto etmek için İzmir'de toplanan grup ile polis arasında arbede çıktı.

  YÜRÜYÜŞ YAPILDI

  Ankara'nın Mamak İlçesi'nde Cami- Cemevi ve Kültür Merkezi kompleksinin temel atma töreninde çıkan olaylarda yapılan müdahaleye tepki göstermek için çeşitli sosyal paylaşım siteleri üzerinden toplanan yaklaşık 500 kişi, saat 20.00 sıralarında, Alsancak Kıbrıs Şehitleri üzerinde bir araya geldi. Grup, `Yeter Artık, Teksim, ODTÜ, Tuzluçayır, ÖZGÜRLÜK' pankartı açarak, `Diren Mamak İzmir Seninle', `Bu daha başlangıç müdahaleye devam' `Her yer ODTÜ her yer direniş' ve `Heryer Mamak heryer direniş' sloganları eşliğinde yürüyüşe geçti. Kıbrıs Şehitleri'nden Alsancak Limanı'na Kordon Boyu'ndan Plevne Bulvarı'na oradan da Şair Eşref Bulvarı'ndan da Basmane Meydanı'na gelen topluluk, buradan da AK Parti İlçe binasına yürümek istedi. Yürüyüşe engel olmak isteyen polis ile grup arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Bu sırada gruptan bazılarının polise yumurta attığı görüldü. Yapılan görüşmeler sonucunda polis grubun basın açıklaması yapmasına izin verdi.

  ARBEDE ÇIKTI

  AK Parti İlçe binası önünde toplanan grup adına Didem Tosun basın açıklaması yaptı. Tosun, Ak Parti'nin kendilerini asimile etmeye çalıştığını ileri sürüp, inançlarına karışmamaları gerektiğini söyledi. Basın açıklamasının ardından bölgede bekleyen güvenlik güçlerine taş, yumurta ve şişe atıldı, polis araçlarına saldırıldı. Güvenlik güçleri göstericilere müdahale etmezken, grup oturma eylemi yaparak yolu 15 dakika trafiğe kapattı. Oturma eyleminin ardından tekrar yürüyüşe geçen göstericiler, Fuar Dokuz Eylül kapısı önüne geldi, "Kamu alanlarına para ile girmemiz kabul edilemez' diyen topluluk içeri girmeye çalıştı. Bu sırada göstericiler ile polis ekipleri arasında kısa süreli arbede yaşandı. Ellerindeki bayrakların sopaları ile güvenlik güçlerine saldıran gruba polis müdahalede bulundu. Buna rağmen grup, ekipleri yarıp Fuar'a girdi, yoldaki çöp konteynırlarını da yola devirdi. Tekrar yürüyüşe geçen grubu polis takip etmedi. Fuar içinde yürüyüşünü sürdüren grup, Lozan kapısından çıktıktan sonra dağıldı. Eylemde şuan için herhangi bir gözaltı işleminin uygulanmadığı öğrenildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı