GeriGündem İzmir'de 'Gezi Parkı' eylemleri sürüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İzmir'de 'Gezi Parkı' eylemleri sürüyor

İzmir'de 'Gezi Parkı' eylemleri sürüyor
refid:23521066 ilişkili resim dosyası

İzmir'de, Taksim Gezi Parkı'na yapılan son müdahalenin ardından yeniden harekete geçen eylemciler, dün akşamdan sonra bugün de Gündoğdu Meydanı'nda toplanıp Basmane Meydanı'na geldi.

Taksim Gezi Parkı protestocularına dün (cumartesi) akşam polis tarafından müdahalede bulunulması İzmir'de de tepki çekti. Günlerdir Gündoğdu Meydanı ve çevresinden ayrılmayan, desteklerini Birinci Kordon'daki çadırlarda sürdüren eylemciler yeniden harekete geçti. İzmir'de dün gece yaklaşık 5 bin kişi, AK Parti Konak İlçe binasının Basmane Meydanı'na yürüdü. Bugün de saat 17.00 sıralarından itibaren Gündoğdu Meydanı'nda toplanmaya başlayan yaklaşık 5 bin kişi yürüyüşe başladı. Birinci Kordon'dan Cumhuriyet Meydanı'na gelen topluluk, buradan da Basmane Meydanı'na ulaştı. Aralarında sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu eylemciler, meydanda Ak Parti Konak İlçe binasına zarar verilmemesi için kendileri bir zincir oluşturdu. Hükümet aleyhine slogan atan topluluğun eylemi sürerken, İzmir Emniyeti de TOMA'lar ve çevik kuvvet polisleri ile önlem aldı. Ancak çevik kuvvet ekibi göstericilerle karşı karşıya gelmemek için ara sokakta bekledi. Bu arada meydanın etrafında dönerek yürüyüş yapan eylemcilerden bazıları, eylemler sırasında başından kurşunla vurularak ölen Ethem Sarısülük'ün fotoğrafını TOMA'ların içnideki polislere doğru gösterdi.

GÜNDOĞDU'YA GERİ DÖNDÜLER

İzmir'de, Basmane Meydanı'na yürüyen eylemciler, bir süre burada tepkilerini gösterip, hükümet aleyhine sloganlar attıktan sonra Gündoğdu Meydanı'na geri döndü. Cumhuriyet İçin Güçbirliği Platformu'nun dün olduğu gibi yine Bayrak Mitingi düzenlemesi nedeniyle Gündoğdu Meydanı'ndaki kalabalık 10 bine yaklaştı. Bayrak Mitingi'ne katılanların müzik dinletinin ardından alandan ayrılması, diğerlerinin ise bir süre daha alanmda kalması bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle