GeriGündem İttifak: terörizm biter ABD gider
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İttifak: terörizm biter ABD gider

Kuzey İttifakı İçişleri Bakanı Yunus Kanuni, ABD`nin terörizm sona erdiğinde Afganistan`dan gitmesi gerektiğini söyledi.

Almanya`nın Bonn kentinde süren Afganistan konferansında Kuzey İttifakı heyetine başkanlık eden Kanuni, Focus dergisinin 3 Aralık`ta çıkacak sayısı için verdiği demeçte, ``Afganistan`da terörizm bitince,ABD savaşını başka yerde sürdürmeli`` ifadesini kullandı.
Kanuni, ``Başkent Kabil`i ele geçirmemizden bu yana şiddet sona erdi. Afganistan`da yabancı birlikler sorunları çözemez, tersine yeni sorunlar doğurur`` dedi.

'RABBANİSİZ ANLAŞMAYA HAZIRIZ'
   
Kanuni, Afganistan`ın devrik başkanı Burhaneddin Rabbani`nin onayını almadan da bir anlaşmaya hazır olduklarını açıkladı.

Konferanstaki Kuzey İttifakı heyetine başkanlık eden Yunus Kanuni, Rabbani`nin onayını almadan bir anlaşma imzalamaya hazır olduklarını söyledi. Kanuni, ``Eğer üstad Rabbani Bonn`daki konferans sırasında Afganistan`da siyasi geçiş hakkında onay vermezse biz de halkın görüşüne başvururuz. Biz halkın yanındayız, kişilerin değil`` dedi.  Kuzey İttifakı İçişleri Bakanı Kanuni, başka ayrıntı vermedi.

KONFERANSINDA ANLAŞMA İÇİN ÇABALAR SÜRÜYOR
   
Bu arada Bonn`da devam eden Afganistan`ın geleceğiyle ilgili görüşmelerde, Afgan grupların iktidarın paylaşımında bir anlaşmaya varabilecekleri konusunda umutlar sürüyor.

Bonn yakınlarındaki Petersberg konukevinde devam eden görüşmelerde gelişme sağlandığı bildirildi.

BM çevrelerinden edinilen bilgilere göre, Kuzey İttifakı lideri Burhaneddin Rabbani, geçici yönetimin Bonn`da belirlenmesi konusunda onay verdi.

Buna göre, 20 ila 29 kişiden oluşması planlanan geçici hükümet hakkında Bonn`da karar alınacak, ancak parlamento benzeri geçici konseyin oluşturulması daha sonaya bırakılacak.

Konferansa katılan 4 heyet, geçici hükümetin kurulması konusunda anlaşmaya vardıkları bir dönemde, Rabbani, Kabil`de yaptığı açıklamada, geçici hükümetin kimlerden oluşacağı konusunda Bonn`da karar alınmayacağını belirtmişti.

BM Sözcüsü Ahmed Fevzi de gün bitimine kadar herkesin kabul edeceği bir formülün bulunmasını hedeflediklerini söyledi.

Fevzi, BM Afganistan Özel Temsilcisi Lahdar Brahimi`nin herkesin kabul edeceği bir formül için büyük çaba sarfettiğini kaydetti. 

Bonn`daki görüşmelere ilişkin BM tarafından bugün öğleden sonra yapılması beklenen açıklamanın da yerel saatle 20.00`de (TSİ 21.00) yapılacağı ifade edildi. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle