Gündem Haberleri

  İsyan hareketinin esrarengiz lideri ilk kez konuştu

  Guardian
  09.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mısır’daki isyan hareketinin liderlerinden biri olduğu ortaya çıkan Google’ın Ortadoğu biriminin üst düzey yöneticisi Veil Gonim, bir hafta gözaltında kaldıktan sonra dün özgürlüğüne kavuştu. Gonim, serbest kaldıktan sonra yaptığı açıklamalarla, protestocuları örgütleyen en nüfuzlu Facebook sayfasının esrarengiz operatörü olabileceğine dair ipuçları verdi.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

   

  Google'ın Ortadoğu ülkelerinden sorumlu pazarlama müdürü olan Gonim, isyan hareketinin başlamasından iki gün sonra, 27 Ocak tarihinde kayıplara karışmıştı. Gonim’in, isyan hareketini tetikleyen en ünlü Facebook sayfasının El Şehid olarak bilinen operatörü olduğu için gözaltına alındığı düşünülmüştü. Söz konusu sayfa, Haziran ayında yapılan bir gösteride polis dayağı yüzünden ölen protestocu Halid Said’in ismini taşıyor.

   

  “Hepimiz Halid Said’iz”, 25 Ocak’ta patlak veren protestoların organize edildiği Facebook sayfası olarak biliniyor.

   

  BAŞKANLIĞA ADAY OL TEKLİFİ

  Serbest kaldıktan sonra televizyonda oldukça duygusal açıklamalarda bulunan Gonim’in, Mısır genelindeki önemi giderek artacak gibi görünüyor. Devlet başkanlığına aday olması için telefonlar alıyor. Gonim’in siyasi hırsı ve soğukkanlılığıyla zoru başarmasını alkışlayanlar ise onun Tahrir Meydanı’nda Salı günü yapılacak gösteride katılımı artıracağını düşünüyor.

   

  Gonim, “Ben kahraman değilim. Sadece klavyemi kullandım. Gerçek kahramanlar meydanlara çıkan, adını bilmediğim insanlar” dedi. Gonim, çatışmalarda ölenlerin resimlerinin gösterildiği yayın esnasında gözyaşlarına hakim olamadı.

   

  İşkence görmediğini ve sorgu esnasında kendisine iyi davranıldığını belirten Gonim, hapishanedeki diğer kişilerin onun “hain” olduğunu düşünmesi nedeniyle başka bir bölünme alındığını belirtti.

   

  ‘VİLLAMDA OLUP BİTENİ SEYRETMEDİM’

  Gonim, “Eğer hain olsaydım, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki villamda kalır, iyi para kazanır ve diğerleri gibi Mısır’ın başına gelecekleri önemsemezdim. Ama biz hain değiliz” dedi.

   

  Arapça yayın yapan Dream TV’ye verdiği röportajda, Gonim şu ifadeleri kullandı: “25 Ocak için iyimser değildim ama şu an yaşananlara inanasım gelmiyor… Protestocuların arasında Mısır’ı seven ancak farklı metotlar benimseyen insanlarla tanıştım. Vergilerimle bu kişilerin maaşlarını ödüyorum. Bakanlara paranın nereye gittiğini sorma hakkım var. Yolumuzda durmayın, Mısır’a hizmet edeceğiz.”

   

  İSLAMCILARIN ROLÜNÜ FAZLA ÖNEMSEMEDİ

  Gonim, isyanda merkezi rol oynadıkları düşünülen İslamcı aktivistlerin, protestolarda fazla rolü olmadığını belirterek, “Yaşanan protestoları Müslüman Kardeşler organize etmedi. Her şey doğal ve gönüllü olarak gerçekleşti. Müslüman Kardeşler'in bizim safımızda yer almaları kendi tercihleriydi. Protesto hareketi Mısır gençliğine ait” dedi.

   

  Pazar gününe kadar nerede olduğu bilinmeyen Gonim, Mısırlı yetkililerin yaptığı açıklamanın ardından Pazartesi günü serbest bırakıldı.

   

  Bu yazı "Egyptian web activist freed after protests tells TV station: 'I am no hero'" başlıklı haberden derlenmiştir.

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı