GeriGündem İsviçre'de 'Domuz Türkler' davası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsviçre'de 'Domuz Türkler' davası

İsviçre'de 'Domuz Türkler' davası
refid:21836924 ilişkili resim dosyası

İsviçre Halk Partisi’nin (SVP) Widen teşkilatının internet sitesindeki “Domuz Türkler” yazısı nedeniyle Başsavcılık, teşkilatı ve yöneticileri aleyhine ırkçılıktan dava açtı.

İsviçre’de bu yılın Şubat ayında SVP'nin Aargau kantonuna bağlı Widen kasabası teşkilatının internet sitesinde, “Domuz Türkler”, “Yabancılar dışarı”, “Pis Yugoslavlar”, “Irkçılığa evet” şeklindeki yazılar hakkında yapılan suç duyurularıyla ilgili soruşturma tamamlandı.

İŞTE O AFİŞLER / FOTO GALERİ

Aargau Başsavcısı Dominik Aufdenblatten yazıların sorumlusu olarak belirlediği SVP Widen teşkilatı ve iki yönetici hakkında ırkçılıktan dava açtı.

İsviçre’nin Basel kentinde özel bir sigorta şirketinde çalışan Ronny Schrüch’ü şüpheli sıfatıyla sorgulayan başsavcılık, Schrüch’ün verdiği ifade doğrultusunda diğer zanlılara ulaştı.

3 YILA KADAR HAPİS
SVP Widen Başkanı Aldo Patriarca ve Mali İşler Sorumlusu André Mattenberger ile birlikte ırkçı ifadeleri internet sitesine koyduğunu kabul eden Schrüch de İsviçre Ceza Yasası’nın ırkçılık suçlarıyla ilgili 261'inci maddesinden yargılanacak.

261'inci madde uyarınca SVP yöneticilerinin 3 yıla kadar hapis cezası istenebilecek. Bunun yanı sıra savcılık ayrıca para cezasına da hükmedilmesini de talep edebilecek.

Davanın açılmasında etken olan Bern Atatürkçü Düşünce Derneği, olayın dava aşamasına gelmesinden memnuniyet duyulduğunu açıkladı. Dernek Başkanı Ethem Kayalı, "Bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağız. SVP açıkça ırkçılık yapmaktadır" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle