Gündem Haberleri

  İşte şimdi bittin Hans Von Aiberg

  Hürriyet Haber
  03.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Üniversite mezunlarını “Prof. Hans Von Aiberg” olduğuna inandırıp ‘parçacık fiziği, karadelikler’ üzerine kitaplar yazan, televizyonlara çıkan, Allah’ın jüri kurmasını emrettiğini söyleyip yüzlerce kişiyi dolandıran Elazığlı Bülent Ayberk’i, Yargıtay ‘bitirdi’. Yerel mahkemenin indirimlerle verdiği para cezası kararını bozan Yargıtay, Ayberk’in ağır cezada yargılanmasını istedi.

  LİSE mezunu Elazığlı 65 yaşındaki Bülent Ayberk, geçmiş yıllarda çeşitli gazetelerde Prof. Hans Von Aiberg takma adıyla Danimarka asıllı Alman fizikçi kimliğini kullanarak astronomi, astroloji, burçlarla ilgili yazılar yazmaya başladı. Ayberk, yazdığı kitaplarda, İskandinav asıllı Alman bilim adamı, araştırmacı, düşünür, mucit, yazar ve gazeteci olduğuna dair özgeçmiş uydurdu. Ayberk’in, 1980’li yıllarda “Arz’dan Arşa” adı altında “atom ve tanecik fiziği, karadelikler, ışınlanan insanlar, kafdağı cinleri, kuantum fiziği, hızır tezkireleri” gibi konularda yazdığı seri kitaplarıyla İslam dini ve bilime ilgi duyan insanlar arasında tanınır oldu.
  Bir televizyon kanalında da canlı yayınlara çıkarak dini görüşlerini paylaşan Ayberk, internet sitesinde de görüşlerini dile getirdi.
  Yurt dışından da okuyucuları olan Ayberk, internet sitesinde “Allah’ın şura (jüri) kurulmasını emrettiğini” söyledi ve 4 kişilik jüri oluşturdu. Ayberk, taraftarlarını, “Hızır” ile görüştüğüne, kendisine iyiliklerinde yardım eden, kötülüklerden koruyan 2300’lü yıllardan gelmiş “J” adlı hayali yaratığın yardımcısı olduğuna da inandırdı.

  2300’den gelen ‘J’ye maaş

  Kendisini bazen “Dabbetül-arz” bazen de “Zülkarneyn” olarak tanıtan Ayberk, taraftarlarından sürekli para topladı. Ayberk, hayali düşmanlar oluşturarak grup üyelerinin dikkatlerini istediği yönde yoğunlaştırdı. Taraftarlarını, sağlık sorunlarının olduğu, deniz kenarında bol oksijenli bir yerde ev alması halinde iyileşeceğine inandıran Bülent Ayberk, topladığı paralarla Altınoluk’ta yazlık aldı. Yoksul öğrencilere burs, yoksullara para verilmesi, ‘yardımcım’ dediği hayali yaratık “J”nin masrafları ve maaşı için de sık sık taraftarlarından para isteyen Ayberk, Balıkesir’de polisin düzenlediği operasyonda 2006 Haziran’ında yakalandı. Ayberk’e Ocak 2005-Mayıs 2006 arasında 128 bin 870 lira gönderildiği belirlendi.

  Balıkesir Ağır Ceza Mahkemesi, Bülent Ayberk ve eşi Mesude Ayberk’e, “dini inanç ve duyguları istismar suretiyle nitelikli dolandırıcılık”tan hapis ve para cezası verdi. Sanıklar lehine takdir indirimi uygulayan mahkeme, Ayberk’i 1 yıl 4 ay 20 gün hapis ve 208 gün para, eşini ise 8 ay 10 gün hapis ve 103 gün para cezasıyla cezalandırdı. Cezalar paraya çevrildi. Mahkeme, diş hekimi ve avukatların da bulunduğu tamamı üniversite mezunu mağdurların şikâyetçi olmaması ve “Yine istese yine veririz” demeleri üzerine, para toplanmasını da Yardım Toplama Kanunu’na muhalefet etme kabahati olarak değerlendirdi.

  Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 15. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını oybirliğiyle bozdu. Hilenin nitelikli bir yalan olduğu vurgulanan kararda, dolandırıcılık suçunun dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle işlendiği ve bunun ağır ceza ile cezalandırılmayı gerektirdiği vurgulandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı