Gündem Haberleri

  İşte insana saygı

  Hürriyet Haber
  31.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere'deki TV kanalları, ‘‘Çakan flaşlar saralılara zarar verebilir’’ diye uyarılınca, Prens Charles'la sevgilisi Camilla'nın görüntülerini yayınlamadı.

  İngiltere Epilepsi Derneği'nin bu konudaki ricası üzerine, ülkenin hem kamu televizyonu BBC'de, hem özel kanal ITN'de sadece Prens Charles'la, 25 yıllık sevgilisi Camilla'nın donuk bir fotoğrafı gösterildi. Yıllardır birlikte olan İngiltere veliahtı Prens Charles ve sevgilisi Camilla ilk kez, iki gece önce Londra Ritz otelindeki bir doğum günü partisine birlikte katıldılar. Yıllardır beklenen bu fotoğrafı yakalamak için dünyanın dört bir yayından gelen 150 kadar gazeteci kapının önüne birikti. Ve çiftin otelden çıkışıyla arabalarına girişleri arasında geçen 15 saniye bozunca patlayan flaşlardan, kamera ışıklarından otelin önü gündüze döndü.

  Kendileri için çok önemli ama

  Bunun üzerine Epilepsi Derneği TV kanallarına bir yazı gönderip, ‘‘15-20 saniye süren flaşlar sara hastalarının ekran karşısında nöbet geçirmesine sebep olabilir, lütfen flaşların patladığı sekansı 5 saniyeden fazla göstermeyin' diye rica etti. Ve İngiltere'deki TV'ler bir insanlık dersi vererek, kendileri için çok önem taşıyan bu görüntüleri film olarak değil, fotoğraf karesi olarak göstermekle yetindi. Beyinde geçici elektriklenmeden kaynaklanan sara (epilepsi) hastalığının kimi tiplerinde hastalar ışığa aşırı hassas oluyor. Yoğun ve ani ışık hastanın beynini uyararak elektriklenmeye sebep oluyor.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı