GeriGündem İstanbullular aile hekimlerine emanet
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbullular aile hekimlerine emanet

İstanbullular aile hekimlerine emanet
refid:15108071 ilişkili resim dosyası

İstanbul Sağlık İl Müdürlüğü, 15 Temmuz’da başlayacak Aile Hekimliği uygulamasına hazırlanıyor. Sistemde yer almak isteyen doktorlar, 30 Haziran’a kadar başvuruda bulunabilecek.

İSTANBUL Sağlık İl Müdürlüğü, 895 Aile Hekimliği Noktası’nda, 3 bin 624 doktorla başlatacağı Aile Hekimliği uygulaması hazırlıklarını sürdürüyor. İstanbul Tabip Odası ise şehrin buna hazır olmadığını savunuyor. Hükümetin Sağlık’ta Dönüşüm Paketi’nin en önemli ayaklarından Aile Hekimliği, aralarında büyük illerden sadece İzmir’in bulunduğu 46 ilde uygulanıyor.

Her noktaya 3-5 hekim

İstanbul Sağlık İl Müdürü Doç. Dr. Ali İhsan Dokucu, her noktaya 3-5 hekim yerleştirmeyi hedeflediklerini belirterek, şunları söyledi: “Önceliğimiz İstanbul hekimleri. Başvuranların sayısı 1900’ü buldu. Bunların 172’si, kadın hastalıkları ve doğum, psikiyatri gibi farklı branşlardan. 30 Haziran’a kadar doktor sayısının 2 bini geçeceğini düşünüyorum.”

Ankara’da da başlıyor

İstanbul’da bulunan 572 sağlık ocağından, fiziki koşulları uygun olanlar aile hekimliği noktasına dönüştürülecek. Hastalar mahalle mahalle aile doktoruna bağlanacak. Doktor başına ortalama 700-800 aile düşecek. Hasta doktorundan memnun kalmazsa veya örneğin işine daha yakınsa başka bir aile hekimine bağlanabilecek. Ankara da 15 Temmuz’da aile hekimliği sistemine geçiyor.

İstanbul buna hazır değil

İSTANBUL Tabip Odası, uygulamayı oluşturacağı Aile Hekimliği İzleme Kurulu’yla takip edecek. Oda Başkanı Başkanı Prof. Dr. Taner Gönen dün yaptığı basın toplantısında, aile hekimliğinin İstanbul’a hazırlıksız biçimde dayatıldığını iddia ederek, “Gerek nüfus özellikleri, gerekse yıllardır yeterli sayıda ve donanımda sağlık ocağı yapılmamış olması, aile hekimliğine geçişte bambaşka sorunlar ortaya çıkaracak” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle