Gündem Haberleri

  İstanbul'da pozitif sonuç yok

  (a.a.)
  08.01.2006 - 22:02 | Son Güncelleme:

  İstanbul İl Sağlık Müdür Vekili Uzman Dr. Mehmet Bakar, İstanbul'da kuş gribi şüphesiyle şu ana kadar insanlardan alınan örnekler içerisinde pozitif sonuç çıkmadığını bildirdi.

  Bakar, Deri ve Zührevi Hastalıklar Hastanesi'nde düzenlediği basın toplantısında, çeşitli illerde hasta hayvanlarla temas halinde olan ve hastalık şüphesiyle yapılan başvurular üzerine bir dizi önlem alındığını hatırlattı.

  İstanbul'da enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji kliniği bulunan 7 hastanenin bu tür vakalar için görevlendirildiğini belirten Bakar, çalışmaların koordinasyonunu sağlamak amacıyla bir komisyon kurulduğunu kaydetti.

  Bakar, görevlendirilen Haseki, Haydarpaşa, Okmeydanı, Şişli Etfal, İstanbul, Dr. Lütfi Kırdar ile Göztepe eğitim ve araştırma hastanelerinde ilgili kliniklerde uzmanlar tarafından nöbet tutulduğunu ve aynı hastanelerde Çocuk Sağlığı kliniklerinin de uzman nöbetine tabi tutulduğunu bildirdi.

  Hastanelerde başhekimlerin de görevleri başında olduğunu ifade eden Bakar, ilgili kliniklerdeki personelin dışında izinlerin kaldırılmasına gerek görülmediğini söyledi.

  Bakar, şunları kaydetti:

  “Bugün itibariyle toplam 54 olası şüpheli hasta başvurmuştur. Bu hastaların 26'sı ayakta tedavi görmüş, Yalova'dan gelen 7 kişi de pozitif sonuç çıkmadığı için taburcu edilmiş, 21 kişinin şüphe üzerine gözlem altında tutulmak üzere yatırılması uygun görülmüştür. Bu kişilerden örnekler alınmış, tetkik için ilgili laboratuvara gönderilmiştir. Yaklaşık 24 saat içerisinde alınacak sonuçlar kamuoyuyla paylaşılacaktır. Şu ana kadar insanlardan alınan örnekler içerisinde pozitif sonuç çıkmamıştır.”

  Görevli hastanelerin malzeme ihtiyaçlarının da karşılandığını, gerekli ilaçların stoklarda mevcut olduğunu bildiren Bakar, “Deri ve Zührevi Hastalıklar Hastanesi de daha önce 'Sars' için gerekli donanımlarıyla hazır hale getirilmişti. Bugün de tüm donanımlarıyla hazır bekletilmektedir. Burası müşahede için ayrılmış bir hastane değil, kesin tanı almış ve yoğun bakım ihtiyacı olan hastalar için hazır hale getirilmiştir” dedi.

  Bakar, hastanede 8 adet tam donanımlı yoğun bakım yatağı bulunduğunu, ayrıca 12 adet müşahede yatağı ve diğer servislerde de 79 yatağın her an için hazır hale getirildiğini bildirdi.

  “İKİ KÜMES HAYVANINDA POZİTİF SONUÇ”

  Daha sonra soruları yanıtlayan Bakar, bir gazetecinin “İl Tarım Müdürlüğü'nce iki kanatlı hayvanda H5N1 virüsü tespit edildiğine ilişkin açıklama yapıldığını” söylemesi üzerine, şöyle konuştu:

  “Bugün Tarım İl Müdürlüğü'nde, Sayın Valimiz Muammer Güler'in başkanlığında, Tarım İl Müdürü ve diğer ilgililerle yaklaşık 4 saat süren bir toplantı yaptık. Bu toplantıda Tarım Müdürlüğü'nün verdiği bilgilere göre, bu açıklamanın yapıldığı kanaatindeyim. 3 aşamalı testin 2 aşamasında pozitif sonuç elde edildiğini, yarın kesin sonuç çıkacağını ve kesin sonuç çıkınca Sayın Valimiz gerekli görürse yarın yapılacak olan toplantıdan sonra açıklayacaktır.

  Tarım Müdürü'nün verdiği bilgiye göre, Küçükçekmece'de ölen iki kümes hayvanı üzerinde 3 aşamalı tetkikler yapılıyor. 2 aşamasında pozitif çıkmış, 'kesin sonuç' denilen üçüncü aşama yarın belli olacak. Tarım İl Müdürlüğü söz konusu bölgedeki tüm ilgili tedbirleri aldı ve bölgedeki tüm kanatlıları itlaf etti.”

  Bakar, laboratuvar sonuçları pozitif çıkan 2 kümes hayvanının, şu an hastanede gözetim altında tutulan aynı aileden 14 kişinin evlerinin yakınından alındığını, söz konusu hayvanların sahiplerinin de herhangi bir şikayetlerinin bulunmadığını bildirdi.

  “İstanbul'da kuş gribi var diyebilir miyiz?” sorusuna da Bakar, ”Bunu açıklama yetkisine ben sahip değilim” yanıtını verdi.

  Bu arada, İstanbul İl Tarım Müdür Yardımcısı Ahmet Kaygusuz ise İstanbul'da kuş gribi şüphesiyle alınan örneklerin incelenmesine halen devam edildiğini, şu ana kadar pozitif bir laboratuvar bulgusunun kendilerine ulaşmadığını bildirdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı