Gündem Haberleri

  İstanbul dünyanın en pahallı 48. ili

  (a.a.)
  31.01.2006 - 19:46 | Son Güncelleme:

  Dünyanın en pahalı şehirleri sıralamasında Oslo, Tokyo'yu tahtından indirdi. İstanbul, listede 48. sırada yer aldı.

  “The Economist Intelligence Unit” (EIU) tarafından, dolar bazında mal ve hizmet fiyatları üzerinden hesaplanan araştırmada, Japonya'nın başkenti Tokyo 14 yıldır dünyanın en pahalı şehri olarak zirvede bulunuyordu.

  EIU, 130 şehir arasında yaptığı araştırmada, 2005'te dünyanın en pahalı kentinin Avrupa çapında hayat pahalılığının en yaygın görüldüğü Norveç'in başkenti Oslo olduğunu bildirdi.

  Araştırmada Oslo'yu Tokyo takip ederken, ilk 5'e giren diğer pahalı kentlerin İzlanda'nın başkenti Reykjavik, Japonya'nın Osaka kenti ile Fransa'nın başkenti Paris olduğu açıklandı.

  Bu kentleri ise Danimarka'nın başkenti Kopenhag, İngiltere'nin başkenti Londra, İsviçre'nin Zürih ve Cenevre kentleri ile Finlandiya'nın başkenti Helsinki izledi.

  Güney Kore'nin başkenti Seul'ün 13. ve Çin'e bağlı Hong Kong'un 14. sırada olduğu araştırmada İstanbul, dünyanın en pahalı kentleri arasında 48. sırada yer aldı.

  ABD'den 17 kentin bulunduğu listede New York 27., Chicago ve Los Angeles 35., San Francisco 40. olurken, Kanada'dan Montreal ve Vancouver kentleri 43. sırayı paylaştı.

  EIU'nun araştırmasında, listenin en altında yer alan ucuz 5 kentin de İran'ın başkenti Tahran, Filipinler'in başkenti Manila, Pakistan'ın Karaçi kenti, Hindistan'ın Mumbai kenti ile Paraguay'ın Asuncion kenti olduğu kaydedildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı