Gündem Haberleri

  İşsizlikte de gerileme var

  Hürriyet Haber
  19.10.2003 - 13:12 | Son Güncelleme:

  Yılın ikinci çeyreğinde OECD ülkeleri içinde en yüksek işsizlik oranı yüzde 20.1'le Polonya'da gerçekleşti. Bu ülkeyi yüzde 16.6 işsizik oranıyla Slovak Cumhuriyeti ve yüzde 11.4'le İspanya izledi. İlk çeyrekte yüzde 12.3'le Polonya ve Slovak Cumhuriyeti'nden sonra işsizlik oranı en yüksek üçüncü ülke olan Türkiye, ikinci çeyrekte İspanya'nın ardından dördüncülüğe geriledi.

  Türkiye, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyesi ülkeler arasında işsizlik oranında Polanya, Slovak Cumhuriyeti ve İspanya'nın ardından 4'üncü sırada yer alıyor.

  OECD üyesi 30 ülkenin yılın ikinci çeyreğindeki işsizlik oranları açıklandı. Buna göre Polonya OECD'nin işsizlik oranı en yüksek ülkesi olmaya devam etti. Polonya'da ilk çeyrekte yüzde 20.2 olan işsizlik oranı, ikinci çeyrekte de yüzde 20.1 düzeyinde gerçekleşti. İşsizlik oranında bu ülkeyi sırasıyla Slovak Cumhuriyeti ve İspanya izledi.

  Slovak Cumhuriyetnde ilk çeyrekte yüzde 17.3 olan işsizlik oranı yüzde 16.6'ya gerilerken, İspanya'nın işsizlik oranı yüzde 11.4 olarak değişmedi.   Türkiye'de ise ilk çeyrekte yüzde 12.3 olan işsizlik oranı, ikinci çeyrekte yüzde 10'a geriledi. Böylece işsizlik oranında ilk çeyrekte Polonya ve Slovak Cumhuriyeti'nin ardından üçüncü olan Türkiye, ikinci çeyrekte İspanya'nın ardından dördüncü sıraya yerleşti.

  GELİŞMİŞ ÜLKELERİN DE SORUNU
  G7 olarak adlandırılan 7 gelişmiş ülkenin ortalama işsizlik oranı yüzde 6.6'dan 6.8'e, AB ülkeleri ortalamasında işsizlik oranı da yüzde 8.8'den 8.9'a yükseldi. Yılın ikinci çeyreğinde Almanya yüzde 9.4, Fransa yüzde 9.3, Finlandiya yüzde 9.2, Belçika yüzde 8 ile AB ülkeleri arasında en yüksek işsizliğin yaşandığı ülkeler olarak belrlendi.  OECD ülkeleri arasında en düşük işsizlik oranı ise yüzde 3.2 ile Güney Kore, yüzde 3.6 ile Lüksemburg.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı