Gündem Haberleri

  İsrail'in veto ettiği Filistinliler Türkiye'de

  Hürriyet Planet
  19.10.2011 - 10:12 | Son Güncelleme:

  İsrailli asker Gilad Şalit’e karşılık takas yapılan Filistinlilerden, İsrail’in kendi güvenliği için Batı Şeria, Gazze ve Mısır’da kalmasını kabul etmediği 42 kişiden 11’i dün gece yarısından sonra Türkiye’ye geldi.

  Kahire'den kalkan özel uçakla Esenboğa Havalimanı'na getirilen Filistinli tutukluları, Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf ile Dışişleri Bakanlığından bazı bürokratlar karşıladı.

  Uçaktan indikten sonra zafer işareti yapan Filistinliler, uçağın merdivenleri önünde “şükür secdesi” yaptılar. Buradan 2 ayrı araca alınan Filistinliler, eskortlar eşliğinde havaalanından ayrıldı.

  Gazetecilerin önünden geçerken de zafer işareti yaparak, selam veren Filistinliler, kalacakları yere götürüldüler.

  Takas anlaşması sürecinde etkin rol oynayan Türkiye'ye, aralarında 1'i kadın olmak üzere 11 Filistinli getirilirken, gelenlerin Türkiye'de ne kadar kalacakları henüz netlik kazanmadı.

  SERBEST BIRAKILAN FİLİSTİNLİLER TÜRKİYE'DE / FOTO GALERİ

  10'U HAMAS BİRİ EL FETİH ÜYESİ

  Türkiye’ye gelen Filistinlilerden 10 erkeğin Hamas, kadın Filistinli’nin ise El Fetih’den olduğu bildirildi.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail ile Hamas arasında varılan tutuklu takası anlaşması dolayısıyla serbest kalan bazı Filistinlilerin Türkiye'ye getirilmesiyle ilgili olarak, “Bizden resmen başvuruda bulunarak, Filistin'e ve komşu ülkelere dönmesi uygun görülmeyen, karşılıklı anlaşmayla  uygun görülmeyen, sadece İsrail'in talebi değil, iki tarafın da anlaşarak üzerinde mutabık kaldıkları 42 kişiden bir kısmını da biz alacağız” demişti.

  Sınır dışı edilen 42 kişi arasında yer alan 16 Filistinli'nin Suriye'ye, 15'inin ise Katar'a ulaştığı belirtildi.

  "TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR EDİYORUZ"

  Filistin'in Ankara Büyükelçisi Maruf, Ankara'ya getirilen Filistinlileri karşıladıktan sonra Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  İsrail hapishanelerindeki binden fazla Filistinli mahkumun serbest bırakılmasının sevincini yaşadıklarını dile getiren Maruf, tüm Filistinlilerin bayram yaptığını söyledi.

  Filistin halkına ve Filistin Hükümeti'ne destekleri dolayısıyla Filistin Hükümeti ve Devlet Başkanı Mahmud Abbas adına Türkiye'ye teşekkürlerini sunan Maruf, “Filistinlilerin serbest bırakılması ve Türkiye'ye getirilmesi sürecinde destekleri nedeniyle Türk Hükümeti'ne müteşekkiriz. İnşallah bundan sonra da Filistin özgürlüğüne kavuşuncaya kadar Türkiye'nin desteklerini görmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

  Bir soru üzerine Maruf, Filistinlilerin Türkiye'de konaklayacakları yer konusunda Türk Hükümeti'nin karar vereceğini, bu konudaki hazırlıkların Türk yetkililer tarafından detaylı şekilde yapıldığını söyledi. Maruf, Filistinlilerin sağlık kontrolünden geçeceğini de sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı