Gündem Haberleri

  İsrail'i şoke eden yargılama kararı

  Planet
  16.12.2009 - 12:59 | Son Güncelleme:

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler:

  --İsrailli yetkililer ABD'de savaş suçları davalarıyla karşı karşıya (The Jerusalem Post)

  ABD’de dört Yahudi lobisi ABD Yüksek Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda geçtiğimiz günlerde bir bölge mahkemesinin aldığı kararın bozulmasını istedi.                              

             

  Yerel mahkemenin aldığı karar yabancı ülkelerin hükümet yetkililerinin ABD’de medeni hukuk davalarında faydalandıkları dokunulmazlığın kaldırılmasını öngörüyor.                                            

                                                 

  Karar, İngiltere’de bir mahkemenin İsrail Dışişleri eski Bakanı ve Kadima Partisi lideri Tzipi Livni için Gazze Savaşı sırasında yaşananlarla ilgili “savaş suçu işlediği” gerekçesiyle tutuklama emri çıkarmasının hemen ardından geldi.

                                              

  Washingtonlı bir avukat olan Nathan Lewin’in ABD’nin dört Yahudi kurumu adına yazdığı itirazda mutlak dokunulmazlığı kaldıran yerel mahkemenin kararının “İsrail hükümet yetkililerine karşı açılmış bir dizi dayanağı olmayan davaya sebep olacağı” belirtildi.

                  

  İtirazda “Kamu çalışanlarının görevlerinin gereğini en iyi şekilde yapabilmeleri için federal yasalar altında devletlerin faydalandığı dokunulmazlıkların aynısından faydalanmalıdır” denildi. Eğer yasal koruma olmazsa İsrail yetkilileri ABD’yi ziyaret edemeyecek ve ABD’li Yahudiler ABD Anayasası’nın söz ve bilgi alma özgürlüğü maddelerinden yararlanamayacak.

   

  DIŞ BASINDA TÜRKİYE

  TIME

  --Kayıp naaş Kıbrıs barış sürecine gölge düşürüyor

  Her ne kadar Kıbrıs’ta Rum ve Türk tarafları arasındaki ayrılık 35 yıldır devam etse de, tarafların bir ortak noktası var: komplo teorileri. Ancak Tasos Papadopulos’un naaşının mezarından çalınması en büyük komplo teorisyenlerinin bile nutkunun tutulmasına sebep oldu. Olayın siyasi bir amacı var mıydı? Fidye için miydi? Olayın içinde bir grup esrarengiz Romanyalı mezar hırsızı mı vardı?

   

  XINHUA

  --Gül: Filistin sorunu Türkiye ve Mısır’ın ilk önceliklerinden

  Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Salı günü yaptığı açıklamada Filistin sorununun Türkiye ve Mısır için en büyük önceliklerden biri olduğunu hatırlatarak iki ülkenin konu üzerinde yakın işbirliği içinde olduğunun altını çizdi.

   

  THE ASSOCIATED PRESS

  --Mübarek ve Gül Ortadoğu barışını tartıştı

  Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Salı günü yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le Ortadoğu barış görüşmelerini nasıl yeniden başlatabileceklerini tartıştıklarını ifade etti. Mübarek, rakip Filistinli gruplar arasında bir anlaşma sağlanması için çabalarını artırdıklarını belirtti.

   

  TREND NEWS

  --Ermenistan Türkiye’yiprotokollerin onaylanmasının gecikmesi konusunda uyardı

  Ermenistan Ulusal ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi Direktörü Richard Giragosyan Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın geçtiğimiz günlerde Türkiye’yi uyardığını belirtti. Giragosyan uyarı kapsamında Erivan’ın Ankara’yı Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesi için imzalanan diplomatik protokollerin onayının gecikmesiyle ilgili olarak uyardığını ifade etti.

   

  AYSOR

  --Stepan Safaryan: Türkiye Azerbaycan’a ihanet etmeyecek

  Ermenistan’ın Miras Partisi milletvekili Stepan Safaryan, “Zaman ve Türkiye ile girilen ilişkide geçen her gün bize Ermeni yetkililerin kendi sorunları olduğunu gösteriyor” dedi.

   

  APA

  --Türkiye’nin Kürt ve Ermeni politikası AK Parti’de kaygı yarattı

  Türk hükümetinin teklif ettiği “Kürt açılımı” ve Ermenistan’la imzalanan protokoller AK Parti içinde kaygıya yol açıyor. Parti içinden bir grup parlamenter hükümetin politikalarına karşı bir açıklama yapmaya hazırlanıyor.

   

  THE JERUSALEM POST

  --Suriye dışişleri bakanı: Türkiye tarafsız bir arabulucu ancak İsrailli ortak yok

  Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim Salı günü Şam’ın Türkiye’yi tarafsız bir arabulucu olarak gördüğünü belirtti. Muallim, İsrail hükümetinin görüşmelerde uygun bir ortak olmadığını söyledi.

   

  YEDIOTH AHRONOTH

  --Türkiye ve Suriye Arap ülkeleriyle daha fazla işbirliği istedi

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Suriyeli mevkidaşı Velid Muallim, Türkiye ve Arap ülkeleri arasında işbirliğinin artırılmasını istedi.

   

  --Dışişleri bakan yardımcısı: Suriye görüşmeleri bir hataydı.

  İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, Türkiye’nin Suriye görüşmelerindeki aracılığının başarısız olduğunu çünkü Suriye’nin barış istemediğini söyledi.

   

  FOCUS INFORMATION AGENCY

  --Haber bültenlerinde Türkçe olmayacak mı?

  Ulusal Bulgar Televizyonu’nda yayınlanan Türkçe haber bültenleri bir kez daha Bulgaristan’ın en önemli konularından biri haline geldi. Millet Meclisi grubu Ataka, 48 milletvekilinin imzasını toplayarak Meclis Başkanlığı’na Türkçe haber bültenleri ile ilgili referandum teklifi götürdü.

   

  THE SOFIA ECHO

  --GERB ve Ataka Türkçe haberler referandumuyla ilgili güçlerini birleştirdi

  Başbakan Boiko Borissov ve iktidar partisi GERB aşırı milliyetçi Ataka Partisi’nin Bulgaristan Devlet Televizyonu’nda Türkçe haber bültenlerinin yayınıyla ilgili referanduma gitme kampanyasına destek verdi.

   

  NEWS AZ

  --Erdoğan hükümeti Ermenistan-Türkiye protokollerinde yanlış yaptı

  Azeri uzman Fikret Sadikhov hükümetin Kürtler be Ermeni-Türk ilişkilerinde yanlış yaptığını savundu. “Türkiye’deki son olaylar ülke politikalarında ciddi farklar var” dedi.

   

  KATHIMERINI

  --Sekiz Türk jeti Yunan hava sahasına girdi

  Sekiz Türk jeti Türk hava sahasına girerek Andros adası üstünde alçak uçuş yaptı.

   

  DÜNYA BASINI

   THE NEW YORK TIMES
  -- Çin’in nükleer gücünün artması endişeleri büyütüyor
  Çin’in hızla artan nükleer santralleri karbon gazı salınım oranlarını azaltabilir ancak atılan adımlar iklim değişikliği çabalarını yavaşlatabilir.

   

  -- İklim zirvesi görüşmeleri ormanları korumaya yönelik anlaşmaya yakın.
  İklim zirvesindeki görüşmelerde ormanların ve diğer doğal arazilerin korunması adına ülkelere tazminat sağlayacak bir anlaşma imzalanmak üzere.
   
  -- Ruslar internet oyunları üzerinde tekliflere devam ediyor
  Facebook’a bu yıl içinde 200 milyon dolardan fazla yatırım yapan Digital Sky Technologies adlı Rus yatırım şirketi, ABD internet sektörüne yeni bir teklif yapmaya hazırlanıyor.

   

  THE WASHINGTON POST
  -- Citigroup IRS ile büyük bir vergi ertelemesi anlaşması yaptı
  ABD hükümetinin vergi kurumu IRS, Citigroup ve diğer şirketleri vergi ödemeleri konusunda ayakta tutabilmek için daha uzun dönemli vergi kuralları içeren istisnalar getiriyor.

  -- Pakistan ABD baskısına dayanıyor
  Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zardari,  kontrgerilla hareketlerinin Pakistan’ın zaman çizelgesi ile operasyonel ihtiyaçlarına bağlı olarak gerçekleştirileceğini açıkladı.

  -- Irak İran’dan sürgün edilenlerin serbest bırakılmasını emretti
  Irak’ın İran ile olan ilişkilerinde gerilim noktası olan karşıt görüşlüler, barışçıl bir şekilde yerlerinden edilmeyecekleri konusunda uyarıda bulundular
   
  THE WALL STREET JOURNAL
  -- Euro, borç korkusunun yayılmasıyla değer kaybediyor
  Yunanistan ve Euro Bölgesi’nde zayıf ekonomi ile yüksek cari açıklara sahip diğer ülkelere dair artan endişeler, kıtanın para biriminin değer kaybetmesine neden oldu. Bölgedeki ekonomik istikrar ciddi bir sınavla karşı karşıya bulunuyor.

   

  --Afganistan’da öncelik güvenlik
  Afganistan’da sayıları artırılan askerlerin ilk önceliğinin ülkenin güvenli alanlarını artırmak ve bu alanlar arasında güvenli yollar inşa etmek olduğu belirtildi.

   

  --AB, 16 yıllık muz ticareti savaşını bitirdi
  Avrupa Birliği, Latin Amerika’da ABD’li şirketler tarafından yetiştirilen muzlardan ithalat ücreti almaktan vazgeçtiğini açıklayarak, uzun süredir devam eden bir ticari çatışmaya son verdi.
   

   

   

  THE GUARDIAN

  -- British Airways grevi mahkemede sonlandırmayı planlıyor

  Havayolu şirketi, derneklerin gizli oylama ile işten çıkarmaları kabul etmelerinin ardından 12 günlük grevi yasal olarak sonlandırma kararı aldı.

   

  -- Brown: iklim anlaşmasında başarısızlık olasılığı var

  İngiltere Başbakanı Gordon Brown, iklim değişikliği anlaşması kapsamında ödemeleri üstlenecek ülkelerin görüşüleceği toplantıların iki gün öncesinde Kopenhag’a geldi.  

   

  -- ABD ve Rusya nükleer anlaşmaya yakın

  ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev hafta içinde Kopenhag zirvesinde bir nükleer silahsızlanma anlaşması imzalayabilir.

   

  HAARETZ

  --Abbas: Yerleşimleri sessizce durdurmak yeterli

  İsrail’in önemli yayınlarından Haaretz gazetesinin Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile yaptığı özel röportajda, Abbas, İsrail’in yerleşim durdurmalarını tamamlamasından sonraki altı ay içinde bölgede barışın sağlanabileceğini açıkladı.

   

  --ABD barış görüşmelerinde 1967 sınırını temel alacak

   ABD’nin Ortadoğu temsilcisi George Mitchell, İsrail ve Filistin arasıdaki barış görüşmelerini hızlandırmak için Ocak ayında Kudüs ve Ramallah’ı ziyaret edecek.

   

  --Şalit anlaşması uzak görünüyor

  Hamas sözcüsü Ayman Taha, Salı günü İsrail Savunma Kuvvetleri askeri Gilad Şalit’in serbest bırakılmasında yakın bir zamanda anlaşmaya varılamayacağını açıkladı.

   

  FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG

  --Kunduz saldırısı için araştırma komisyonu

  Alman askerlerinin Afganistan'ın Kunduz bölgesinde yaptığı operasyonda sivil ölümler olmuştu. Alman yetkililer saldırıda sivillerin öldüğünü inkar etmişti. Alman meclisi Kunduz'da neler olduğunu öğrenmek için bir araştırma komisyonu kurdu. Alman yetkililerin saldırının olduğu gün sivil ölümlerden haberdar olduğu ortaya çıktı.

   

  DIE WELT

  --Merkel'i günlerce yanlış bilgilendirmişler

  Afganistan'daki Kunduz saldırısı sonrası Alman Savunma Bakanlığı'nın Başbakan Merkel'i günlerce yanlış bilgilendirdiği ortaya çıktı. Bombardımanla ilgili yeni detaylar da ortaya çıktı.

   

  EKONOMİ BASINI

  BLOOMBERG

  --Merkez bankalarının altın alması satış zamanının geldiğini gösteriyor

  Dünyada çıkarılmış altın rezervinin yüzde 18'ini elinde bulunduran merkez bankaları, dokuz yıllık yükselişinin ardından rekor fiyatları gören değerli madenin alımını artırıyor. Eğer geçmişte görülen performans geleceğe yönelik işaret olarak görülürse, bu alımlar altında satış zamanının geldiğinin en önemli göstergesi olabilir. Çünkü bankalar 1980'li yıllarda altının ons fiyatının 850 doları görüp rekor kırdığı dönemde de alımlarını artırmıştı ancak altının fiyatı daha sonra düşüşe geçmiş ve 28 yıl bu seviyeye çıkamamıştı.

   

  --Bankacılar: Yunanistan 2015 vadeli 2.9 milyar dolar tahvil sattı

  Konuya yakın bankacıların verdiği bilgiye göre, kamu finansmanı açısından zor günler geçiren Yunanistan, beş bankaya 2.9 milyar tutarında 2015 vadeli değişken faiz oranlı tahvil blok satışı gerçekleştirdi.

   

  --Asya borsaları bankacılık anlaşmasının reddedilmesiyle düştü

  Asya Borsaları, Japon bankacılık düzenleme kurumunun bankalara sermayelerini güçlendirmek için 10 yıl süre verileceği haberini yalanlamasının ardından gün içindeki kazançları geri verdi.

   

  CNBC

  --ABD, Citi’nin milyar dolarlık vergilerinden vazgeçiyor

  ABD basınında yer alan haberlere göre, Hazine Bakanlığı, Citigroup’un Sorunlu Varlıkları Kurtarma Programı (TARP) dahilinde aldığı borcunu geri ödemesine izin verdiği anlaşmanın bir parçası olarak, bankadan alacağı milyarlarca dolarlık vergiden vazgeçtiğine dikkat çekildi.

   

  --Toshiba’nınABD’deki bilgisayar satışları dördüncü çeyrekte arttı

  Japonya’nın dev bilgisayar şirketi Toshiba, dördüncü çeyrekte ABD’deki kişisel bilgisayar satışlarını bir önceki yıla kıyasla yüzde 50 oranında arttığını açıkladı.

   

  --Suzuki:Volkswagen ile projeler 2010’da başlayacak

  Japon otomobil üreticisi Suzuki Motor’un CEO’su Osamu Suzuki, şirketin Almanya’nın dev otomotiv şirketi Volkwagen AG ile10 Ocak itibariyle, ortak projelere başlayacağını açıkladı.

   

  CNNMONEY

  --Fed faizleri 2011 yılında artıracak

  Bazı uzmanlar ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizleri geç kalmadan artırmasını istiyor ancak birçoğu faizlerdeki bu seviyenin 2010 yılı boyunca korunacağını düşünüyor.

   

  --BofA KOBİ'lere 5 milyar dolar taahhüdünde bulundu

  Bank of America, ABD Başkanı Barack Obama'nın bankalardan küçük ve orta boy işletmelerin taleplerine daha fazla karşılık vermelerini istemesinden bu işletmelere kullandırdığı krediyi 5 milyar dolar artıcağı açıklaması geldi.

   

  --İş mi yaratmak istiyorsunuz? O zaman göçmen ithal edin

  ABD'nin en büyük teknoloji patronlarını göçmenler oluşturuyor. Öyleyse neden dış ülkelerden gelen girişimcilerin bu ülkede iş yapmaları bu kadar zorlaştırılıyor.

   

  FORBES

  --Facebook'un yeni güvenlik önlemleri başarılı

  Sosyal paylaşım ağı Facebook, dijital hakları savunan grupların öfkesine rağmen sitenin güvenlik ayarlarında son yapılan değişikliklerin başarılı olduğunu söyledi.

   

  --Rahat para döneminde sonun başlangıcı

  ABD'nin toparlanmaya başlayan ekonomisi, Fed Başkanı Ben Bernanke'nin yakın zamanda krizden çıkış stratejisini ortaya koymaya başlayacağını gösteriyor. Ancak bu hemen şimdi olmayacak.

   

  --ABD Senatosu sağlık reformu kapsamında yurtdışından ilaç ithalini reddetti

  ABD Senatosu Salı günü Amerikalıların yurtdışından ucuz ilaç almasına izin veren iki teklifi reddetti. Senatonun bu kararı Beyaz Saray ve ilaç endüstrisi arasındaki anlaşmanın korunmasını sağladı.

   

  MARKETWATCH

  --Yüksek vergiler yolda

  Bazı ABD vatandaşlarının vergi yüklerinin önümüzdeki sene artması yüksek bir olasılık olarak görülüyor. Ancak uzmanlar, Kongre'nin, orta ve alt gelir grubundakilerin bundan etkilenmemesi için hareket edeceğini düşünüyor.

   

  --Bankacılık sektörü tam olarak düzlüğe çıkmış değil

  Bankacılık sektörü 2010 yılında yüzde 13'lük büyüme göstermesine rağmen, S&P'nin en büyük 10 sektörün performans sıralamasında altıncı sırada yer alabildi.

   

  --Avustralya'da büyümedeki sürpriz düşüş uyarı getirdi

  Avustralya'da büyümenin ihracattaki düşüş nedeniyle üçüncü çeyrekte beklenenden daha düşük gelmesi, ülkede uygulanan ekonomiyi canlandırma önlemlerinin çekilmesiyle ilgili uyarıyı da beraberinde getirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı