GeriGündem İsrail, Arafat'ın karargahını vurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail, Arafat'ın karargahını vurdu

İsrail, dün meydana gelen intihar saldırılarına misilleme olarak, Filistin lideri Arafat`ın Gazze'deki karargahını ve evini yerle bir etti. Saldırı sırasında Arafat'ın bölgede olmadığı öğrenildi.

ARAFAT BÖLGEDE DEĞİLDİ
   
İsrail`in hava akını sırasında Filistin lideri Yaser Arafat`ın Gazze`de değil, Ramallah`ta olduğu ve İsrail`in sembolik olarak Arafat`ın helikopterini vurduğu belirtildi.

ARAFAT`IN HELİKOPTERİ DE VURULDU

SALDIRI ARAFAT'IN İŞİNİ ZORLAŞTIRDI
İsrail`in bir süre önce Gazze`ye yaptığı füze saldırısının, Filistin lideri Yaser Arafat`ın Filistinli militanlara karşı yürüttüğü operasyonları zorlaştıracağı belirtildi. Filistinli yetkili Hanan Aşravi, "Saldırı, son derece tehlikeli ve sorumsuzca, Arafat`ın misyonunun olanaksız hale getirdi" dedi.

Aşravi, Washington`un saldırıya verdiği, "İsrail`in kendini savunma hakkı vardır" yolundaki tepkinin de, "İsrail`e yeşil ışık yakmak" anlamına geldiğini belirtti. Arafat`ın danışmanı Marvan Kanafani de, saldırının durumu daha da kötüleştirerek, Arafat`ın işini zorlaştırdığını söyledi.

Saldırı sonrasında Filistin halkının, Arafat`ın tutuklamaya çalıştığı Filistinli militanlara olan sempati ve desteğinin daha da arttığı belirtiliyor. Arafat, dünkü sıkıyönetim ilanından sonra Hamas ve İslami Cihad örgütlerine mensup 120 militanı tutukladı, ancak İsrail`in Arafat`ın attığı adımları yeterli görmediği belirtildi.

İsrail Başbakanı Ariel Şaron`un sözcüsü Ranan Gissin, İsrail`in Arafat`tan beklentilerini, "İsimlerini daha önce ilettiğimiz militanları tutuklasın. İslami Cihad, Hamas, Tanzim ve Güç 17`nin altyapılarını çökertsin" diye sıraladı.

İsrail`in saldırı sırasında Arafat`ın evini ve karargahını hedef almadığını belirten Gissin, Arafat`ın helikopter pisti ve helikopterlerine yönelik saldırının, Filistin liderinin Filistinli militanlara karşı daha etkili önlemler alması amacına yönelik bir mesaj olduğunu söyledi. Filistin yetkilileri ise, İsrail`in saldırısı sırasında Arafat`ın karargahının ve konutunun bulunduğu bütün bir blokun hedef alındığını söylediler.

Füze saldırısında Arafat`ın evinin ve karargahının yanı sıra helikopterinin de vurulduğu öğrenildi. Arafat'a Mısır tarafından hediye edilen ve çevre ülkelere seyahatını gerçekleştirdiği helikopterin vurulmasının Arafat'a diğer bir gözdağı olduğu yorumları yapılıyor. İsrail askeri kaynakları da bu doğrultuda konuştu ve Arafat`ın helikopterinin vurulmasının Filistin liderinin hareket serbestisinin kısıtlanacağına ilişkin sembolik bir mesaj olduğunu belirtti.

KARA BİRLİKLERİ FİLİSTİN'İ KUŞATMAYA BAŞLADI

İsrail ordusu Batı Şeria'daki kent ve köyleri tanklarla ablukaya aldı. Filistin haber ajansı WAFA`ya göre, Filistin sözcülerinden biri, "İsrail işgal kuvvetleri, Batı Şeria`daki köy ve kentlerin civarına tank, zırhlı ve personel taşıyıcı yerleştirmeye başladı" dedi. 

Sözcü, "Arap ulusu ve uluslararası topluluktan, halkımızın korunması için  olabildiğince çabuk gözlemci göndermelerini istiyoruz" ifadesini kullandı.

FİLİSTİN: ONLARCA YARALI VAR

Filistin yönetimi, saldırı sırasında yaklaşık 19 füze  atıldığını ve içlerinde Filistin güvenlik personelinin de bulunduğu onlarca kişinin yaralandığını açıkladı.  Bu arada olay yerindeki CNN türk muhabiri de iki kişinin yaralı olarak hastaneye kaldırıldığını bildirdi.

İSRAİL: SALDIRI ARAFAT'A MESAJ

İsrail askeri sözcüsü Ron Kitriy, yaptığı açıklamada, harekatın  Arafat`ın Filistinli militanlara karşı attığı adımların yeterli görülmemesinden duyulan düş kırıklığını iletmeye yönelik bir mesaj olduğunu söyledi.

Kitriy, birkaç dakika süren saldırının sona erdiğini, ancak civarda halen İsrail helikopterlerinin bulunduğunu kaydetti.

FİLİSTİN ABD`DEN YARDIM İSTEDİ
   
Filistinli Bakan Saib Erekat, ABD`den, füze saldırısını durdurması için İsrail`e baskı yapmasını istedi.

Erekat, Reuters`e yaptığı açıklamada, İsrail Başbakanı Ariel Şaron`un ``kanın kanı beslediğini bilmesi`` gerektiğini söyledi.

Filistinli Bakan, ``Amerikalılarla temas içinde olduğunu ve onlardan Şaron`un rastgele bordımanlarına derhal son vermesini istediğini`` kaydetti.

``Filistin lideri Yaser Arafat`ın helikopterlerine hasar verdiler`` diyen Erekat, ``Şaron, barış sürecini ve Filistin yönetimini bozmak istiyor`` ifadesini kullandı.

BEYAZ SARAY: İSRAİL KENDİNİ SAVUNUYOR

Filistin yönetiminin bu yardım çağrısının ardından Beyaz Saray, İsrail`in kendini savunma hakkının bulunduğunu açıkladı. Beyaz Saray sözcüsü Ari Fleischer, gazetecilere yaptığı açıklamada, ``İsrail, kendini savunma hakkına sahip ve ABD Başkanı bunu açıkça anlıyor`` dedi.

Sözcü, ``Şimdi sorumluluk, bu tür saldırıları durdurmak için harekete geçeceğini gösterecek Filistin lideri Yaser Arafat`ta`` dedi.

MİSİLLEME KARARI ALINMIŞTI

İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Savunma Bakanı Binyamin Ben Eliezer ve Dışişleri Bakanı Şimon Peres ile, dün İsrail`i kan gölüne çeviren olaylara bir misilleme kararı almıştı.

İsrail devlet radyosunun öğlen saatlerinde verdiği haberinde, Şaron`un Ben Eliezer ve Peres ile birlikte misilleme kararı aldığı, ``muhtemel misillemelerin`` bu akşam yapılacak olağanüstü toplantıda hükümetin onayına sunulacağı belirtilmişti

Şaron`un bu akşam saatlerinde, halka seslenmesi bekleniyor.

ARAFAT TECRİT EDİLSİN

İsrail Devlet Başkanı Moşe Katsav ise, Jerusalem Post gazetesindeki yazısında, Arafat`ın, şiddeti, diplomatik kazançlar elde etmenin yolu olarak gördüğünü ve halkını felakete sürüklediğini öne sürmüştü.

Katsav, ``Özgür dünyanın ulusları, özellikle Filistin yönetimiyle iyi ilişkileri olan Avrupa ve Arap devletleri, Arafat`a terör eylemlerinin meşruiyeti olmadığını söylemeliler. Arafat`a, terör devamettiği sürece uluslararası toplumun kendisiyle diplomatik ilişkisi olmayacağını bildirmeliler. Böyle bir tutumun etkili olacağına, Arafat`ın böylece terörizmi durdurmak için pratik adımlar atacağına inanıyorum `` dedi.  
   
EBU NİDAL`E GIYABEN İDAM CEZASI
   
Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat`a bağlı El Fetih Örgütü Devrim Konseyi kurucusu Ebu Nidal, Ürdün Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından gıyabında idam cezasına çarptırıldı.

Filistinli Ebu Nidal, 1994`de Ürdünlü bir diplomatın ölümünden sorumlu tutuluyordu. Devlet Güvenlik Mahkemesi`ndeki davada, aynı gruba üye olan, 3`ü firari 4 kişiye daha idam cezası verildi.

FİLİSTİN YÖNETİMİ 95 KİŞİYİ GÖZALTINA ALDI
   
Filistin yönetimi güvenlik güçleri, 95 İslamcı militanı gözaltına aldı. Filistin güvenlik güçlerinin Batı Şeria ve Gazze`de geceyarısı yapılan operasyonlarda ele geçirdikleri militanların, Hamas ve İslami Cihad üyesi oldukları belirtildi.

Gözaltına alınanlar arasında, Gazze`deki Hamas liderleri İsmail Haniye ve İsmail Ebu Şanab`ın da bulunduğu belirtildi.

Adının açıklanmasını istemeyen güvenlik yetkilileri, Hamas lideri Şeyh Ahmed Yasin`in ev hapsinde tutulduğunu ve gazetecilerle konuşmamasının istendiğini söylediler.

HAMAS: FİLİSTİN YÖNETİMİ İSRAİL`İN BEKÇİSİ OLMAK İSTİYOR

Bu tutuklamaların ardından Aşırı dinci Hamas örgütü, Filistin Yönetimi`ni "İsrail`in bekçisi olmaya çalışmakla" suçladı.

Hamas`ın siyasi kanadının başkan yardımcısı Musa Ebu Marzuk, Filistin Yönetimi`nin militanları tutuklamasını şiddetle kınayarak, "Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat`ın yönetiminin, İsrail ve Amerikalıların baskılarına boyun eğerek, Hamas ve İslami Cihad üyelerine yasadışı önlemler aldığı ortadadır. Filistin Yönetimi, İsrail`in bekçisi olmaya çalışmaktadır" dedi.

Marzuk, İsrail`de dün meydana gelen saldırılardan sonra tutuklamaların devam ettiğini sözlerine ekledi.  
   
GAZZE ŞERİDİ`NDE HAMAS GÖSTERİSİ 
   
Öte yandan Gazze Şeridi`nde Hamas yanlıları, bir cenaze töreni sırasında İsrail karşıtı gösteri yaptı.

Filistin Özerk Yönetimi`nin yasaklamasına rağmen, İsrail askerlerinin öldürdüğü bir Hamas militanının cenaze töreninde biraraya gelen bin kişi, İsrail`e karşı intihar saldırılarının sürdürülmesi çağrısında bulundu.

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMALARI SÜRÜYOR

İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu Batı Şeria`da 1 Filistinli öldü. Filistin güvenlik kaynakları, Filistin özerk yönetimine ait Cenin kentinin güneyinde İsrail askerlerinin bir tanktan otomatik silahla açtıkları ateşin, 35 yaşındaki Yahya Ebu Abid`in ölümüne neden olduğunu belirttiler.

Çiftçi olan Filistinli`nin İsrail askerlerinin dur ihtarına uymadığı için öldürüldüğü kaydedildi.  Ayrıca İsrailli paraşütçü askerlerin, Batı Şeria`nın Cenin kenti yakınlarında çıkan çatışmada dört silahlı Filistinliyi öldürdüğü bildirildi.

İsrail ordu sözcüsü, Filistinlilerin, karşılıklı ateşte öldürüldüğünü söyledi. Filistinli yetkililer, olayla ilgili henüz açıklama yapmadılar.

Böylece şiddetin giderek arttığı bölgede, İntifada`nın başladığı 28 Eylül 2000`den bu yana 804`ü Filistinli, 222`si İsrailli 1048 kişi hayatını kaybetti.

'YENİ BİR SALDIRI DAHA, FİLİSTİN'İN SONUNU GETİRECEK'
   
İsrail`in Paris Büyükelçisi Elie Barnavi, İsrail`de hafta sonundakine benzer bir saldırının daha düzenlenmesinin, Filistin Özerk Yönetimi`nin sonunu getireceğini söyledi.

Barnavi, Fransız radyosuna verdiği demeçte, Filistin lideri Yaser Arafat aşırı radikal grupları engelleyinceye kadar, Filistinlilerle İsrailliler arasında yeni görüşmelerin mümkün olmadığını açıkladı.

``Bu yolda devam edebileceğimizi sanmıyorum`` diyen Büyükelçi Barnavi, bu tipte yeni bir saldırının kesinlikle Filistin Özerk Yönetimi`nin sonunu getireceğini ifade etti.

BM ÜYE ÜLKELERDEN KUDÜS'TEKİ BÜYÜKELÇİLİKLERİNİ ÇEKMELERİNİ İSTEDİ

BM Genel Kurulu, bütün üye ülkelerden Kudüs'teki büyükelçiliklerini çekmelerini istedi.

Genel kurulda bu akşam büyük çoğunluk tarafından kabul edilen karar metninde, Kudüs'te büyükelçiliği bulunan bütün üye ülkelerin elçiliklerini Kudüs`ten çıkarmaları isteniyor.

Karar tasarısı, 2'ye karşı 130 oyla kabul edildi. 10 üye çekimser kaldı. Alınan kararın  bağlayıcı özellik taşımadığı bildirildi.

ANNAN: SALDIRILARI KINADI

BM Genel Sekreteri Kofi Annan,Kudüs ve Hayfa`daki intihar saldırılarını kınadı ve Filistinli yetkililere, İsrail`e karşı girişilen saldırıların sorumlularını derhal yakalaması çağrısında bulundu.

Annan`ın sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, masum sivillerin kasıtlı olarak öldürülmesine hiçbir gerekçenin öne sürülemeyeceği belirtildi.

Açıklamada, ``Genel Sekreter, Filistin Yönetimi`ne, terörist eylemlerin sorumlularının yakalanıp adalet önüne çıkarılması için derhal harekete geçmesi çağrısında bulunuyor`` denildi.

Annan`ın, terörist eylemleri kınadığı kaydedilen açıklamada, bu saldırıların, barış ve adalet için çaba gösteren taraflara zarar verdiği ifade edildi.

Kudüs`de dün, Hayfa`da bugün düzenlenen intihar saldırılarında toplam 26 kişi ölmüş, 200 kişi yaralanmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle