GeriGündem "Islak İmza" davasında reddi hakim talebine ret
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Islak İmza" davasında reddi hakim talebine ret

“İrtica ile Mücadele Eylem Planı” iddialarına ilişkin Yeditepe Üniversitesi kurucusu Bedrettin Dalan ile Albay Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu 7 sanığın yargılandığı davada mahkeme, “reddi hakim” talebini reddetti.

"BABAM O İMZAYI ATMAZ"

İRTİCA İrtica ile Mücadele Eylem Planı" davasında tutuklu sanık Serdar Öztürk'ün avukatı Hasan Gürbüz'ün 3 üye hakimi ret talebi, kabul edilmedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Kurmay Albay Dursun Çiçek'in de aralarında olduğu 7 sanıklı davanın ilk gününde avukatlar, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki Başsavcı İlhan Cihaner davasının birleştirilmesine itiraz etmiş, birleştirme kararından dönülmesini isteyen avukatların bu talebi de reddedilmişti

İLK DURUŞMADA NELER OLDU?

Bunun üzerine ilk duruşmada söz alan tutuklu sanıklardan Avukat Serdar Öztürk'ün avukatı Hasan Gürbüz, mahkemenin tarafsızlığını koruyamayacağının ortaya çıktığını belirterek, “Yargıtay’ın fotokopi üzerinden karar vermekle eleştirenler birleştirme kararında Yargıtay'daki dosyayı görmeden pek çok yorum yapmışlardır. Yargıtay'daki tahliyelere ilişkin de pek çok yorum yapmışlardır. Buradan çıkan anlam şudur: Bu dosya bizde olsaydı, tahliye etmezdik" diye konuştu. Bu dosyadaki sanıkların birbirlerini tanımadığına vurgu yapan Gürbüz, “Gerekçelerde 'Çiçek ve arkadaşları' cümlesi ile sanki hepsi suçlu ilan edilmiştir. Mahkeme bu durumda ihsas-ı rey yapmıştır. Bu nedenle üye hakimler Hasan Hüseyin Özese, Sedat Sami Haşıloğlu ve Hüsnü Çalmuk'un reddi talebinde bulunuyoruz" dedi.

DURUŞMA KARAR İÇİN ERTELENDİ

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, reddi hakim talebinin CMK'ya göre değerlendirilmesi için kendi içlerinde oluşturacakları bir heyet tarafından incelenmesine karar verdiklerini açıkladı. Başkan Şengün, bu karar belli oluncaya kadar duruşmanın ertelenmesine, duruşma tarihinin taraflara daha sonra bildirilmesine de hükmetti

KARAR OYBİRLİĞİ İLE ALINDI

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ikinci heyet bu talebi değerlendirdi. Mahkeme, Avukat Hasan Gürbüz'ün talebini oy birliği ile reddetti. Bunun üzerine “İrtica ile Mücadele Eylem Planı" davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi duruşmaya yarın devam edecek. Duruşma saat 09.00'da başlayacak.

SG''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' iddialarıyla ilgili olarak haklarında dava açılan ve aralarında Yeditepe Üniversitesi kurucusu Bedrettin Dalan ile Albay Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu 7 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması 28 Haziran'da başlamıştı.

OLAY NEYDİ

29 nisanda mahkeme tarafından kabul edilen iddianamede yedi sanığa 7,5 ile ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen hapis cezaları isteniyor.

İddianamenin bir numaralı sanığı, hakkında Ergenekon kapsamında da yakalama kararı bulunan Bedrettin Dalan. Ergenekon’un 10. dalga operasyonlarını önceden haber alarak yurtdışına kaçan Dalan’ın, “Darbeye teşebbüs ” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi isteniyor.

Dalan hakkında ayrıca, “terör örgütü kurmak veya yönetmek’’ suçundan da 15- 22,5 yıl arasında hapsi isteniyor. İrticayla Mücadele Eylem Planı’nda imzası bulunan Dursun Çiçek’in de “darbeye teşebbüs”ten ağırlaştırılmış müebbet, “terör örgütü üyeliği”nden 7,5 ile 15 yıl arasında hapisle cezalandırılması isteniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle