Gündem Haberleri

  İran radyosu: Ladin, Pakistan'a kaçtı

  Hürriyet Haber
  16.11.2001 - 03:12 | Son Güncelleme:

  İran radyosu, Usame bin Ladin'in Afganistan'dan Pakistan'a kaçtığını öne sürdü. Haberin Kuzey İttifakı tarafından kasıtlı olarak Taliban yanlılarını bölmek için çıkarıldığı iddia ediliyor. Ayrıca Pakistan bu haberi resmen yalanladı.

  İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin İran radyosuna dayandırdığı habere göre Usame bin Ladin Kabil'in düşmesinin ardından Afganistan'dan ayrılarak Pakistan'a geçti. İran radyosunun iddiası resmi kaynaklarca doğrulanmamasına rağmen henüz yalanlanmadı.

  Ancak bazı Pakistanlı yetkililer, haberin Kuzey İttfafı tarafından Taliban'ı bölmek için kasıtlı olarak çıkarıldığını iddia etti. Aynı yetkililer Afganistan sınırından Pakistan'a yapılacak olası kaçışlar için olağanüstü önlemler alındığını belirtti.

  PAKİSTAN YALANLADI

  Pakistan hükümeti, ise İran radyosunun verdiği haberi yalanladı. Hükümet sözcüsü Tümgeneral Raşid Kureyşi, Reuters`a yaptığı açıklamada, ``Bunun kargaşa yaratma girişimi olduğunu`` savundu ve haberi ``mantıksız ve zarar verici`` olarak nitelendirdi.

  LADİN'İN YARDIMCISININ ÖLDÜRÜLDÜĞÜ İDDİA EDİLİYOR

  ABD`de 11 Eylül`deki terörist saldırıların baş sorumlusu ilan edilen Usame Bin Ladin`in danışmanı Muhammed Atıf`ın Afganistan`ın başkenti Kabil yakınındaki hedeflere yönelik bombardımanda öldürüldüğü sanılıyor.

  Adının açıklanmasına istemeyen Amerikalı yetkili, 1990`lı yıllarınbaşından itibaren Bin Ladin`in askeri danışmanı olan ve Bin Ladin`in ölümü halinde onun yerini alacağı düşününülen Atıf`ın öldürüldüğüne dair kanıtlar olduğunu söyledi.

  Yetkili, Atıf`ın öldürülmesinin doğrulanması halinde, bunun El Kaide örgütüne büyük bir darbe olacağını belirtti.

  Amerikalı yetkililere göre, eski Mısırlı bir polis olan Atıf, 11 Eylül`de Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon`a düzenlenen saldırıları planlayanlar arasında bulunuyor. Atıf ayrıca, 1998 yılında Kenya ve Tanzanya`daki ABD büyükelçiliklerine düzenlenen saldırılarda yer almakla suçlanıyor.

  Bu yıl başında Atıf`ın kızının Bin Ladin`in oğluyla evlenmesi, onun Bin Ladin`e olan yakınlığını gösteriyor.

  ÜST DÜZEY YETKİLİLER ELE GEÇİRİLDİ

  Öte yandan Kuzey İttifakı'nın, üst düzey Taliban yetkililerini ele geçirdiği iddia edildi. CNN televizyonunda yer alan haberde, Taliban yetkililerinin hangi bölgede ele geçirildiği konusunda bilgi verilmedi.

  CNN, ismini açıklamadığı ABD`li yetkiliye dayanarak verdiği haberde, ele geçirilen Taliban yetkililerinden, El Kaide`nin açığa çıkartılması ve Usame bin Ladin`in yerinin saptanmasına yarayacak bilgi almaya çalışılacağını bildirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı