GeriGündem İran’da protesto var, televizyonda pandalar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran’da protesto var, televizyonda pandalar

İran’da protesto var, televizyonda pandalar
refid:23649305 ilişkili resim dosyası

İran’da gelecek ay cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmaya hazırlanan Hasan Ruhani, seçim sonrası İran basınına verdiği ilk röportajda, kendisini zafere taşıyan reform yanlılarının beklentilerini arttırdı.

Gençlik dergisi Çelçerağ’a konuşan Ruhani, Facebook’un adını vererek internet sansürlerini eleştirdi, dini yönetimin halkın özel hayata müdahale etmemesini istedi ve kadın-erkek eşitliğini savundu. Ülkede büyük baskı altındaki sosyal medyanın yararına değinen Ruhani, “Dijital devrim çağında kimse bir karantinada yaşayıp yönetemez. İnsanların özgürlüğü ve hakları göz ardı ediliyor ancak bu hakları engellemek halk ve devlet arasında güvensizlik yaratır” dedi.

TESETTÜR ERDEM ÖLÇÜSÜ DEĞİL

Devlet televizyonunun halktan koptuğunu kaydeden Ruhani, “İşçiler altı ay boyunca maaş alamadıkları için protesto gösterisi düzenlerken, devlet televizyonu ise Çin’de bir hayvanat bahçesinde doğan pandayla ilgili programı yayınladı. Çözüm ifade özgürlüğünü savunmaktır” diye konuştu. Kadınlara yönelik katı başörtüsü ve giyim yasağına da karşı olduğunu ifade eden Ruhani, tesettür kurallarının kadınlar için erdemin ölçüsü olamayacağını söyledi,  niversitelerdeki kadın-erkek ayrımını ve stadyumlara kadınların girmesini istemeyen politikacıları eleştirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle