Gündem Haberleri

  Irak'tan Ankara'ya nota

  Hürriyet Haber
  28.07.2009 - 13:08 | Son Güncelleme:

  Türkiye, Irak ve ABD arasında terör örgütü PKK'ya karşı işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla kurulan üçlü mekanizmanın ilk toplantısı bugün Ankara'da yapıldı. Toplantıya Hurriyet.com.tr Ankara Temsilcisi Zeynep Gürcanlı'nın gündeme getirdiği nota damgasını vurdu. Iraklı bakan bu kez de basın önünde rahatsızlıklarını dile getirdi.

  http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/irak_nota.gif

  İşte İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın açıklamasından satırbaşları:
  Faaliyetlerine son verilmesi amacıyla yürütülmekte olan üçlü mekanizma zirvesini gerçekleştirdik.

  ABD tarafına şu anda General Hummer başkanlık yaptı. Bu toplantı mekanizma çerçevesinde Ankara’da düzenlenen ilk toplantıdır.

  Ben bu durumda Irak ve ABD heyetlerini Ankara’da ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.

  Bu toplantıda üçlü mekanizmaya, her üç tarafında verdiği önem konusundaki kararlılık ortaya konulmuştur ve bugünkü toplantıda terörle mücadele ve Irak topraklarında PKK’nın faaliyetlerine son verilmesi konusundaki işbirliğimizi daha ileri götürme değerlendirmelerde bulunduk.

  Önümüzdeki dönemlerde atılacak adımları değerlendirdik.

  AÇILIMLARI DAHA SONRA AÇIKLAYACAK

  Kendi yürüttüğümüz demokratik açılım ve bu soruna ilişkin yürüttüğümüz çalışmalar devam ediyor. Bununla ilgili, bazı boyutlarıyla ilgili kısa sürede açıklama yapacağım.

  Konunun bütün boyutları ele alındı. Türkiye’ye dönük Irak topraklarındaki terör faaliyetlerinin tamamı bu toplantının konusudur. Zaten üçlü mekanizmanın oluşturulmasının sebebi de bu terör faaliyetlerinin önlenmesidir.

  Biz 3 ayda bir toplanıyoruz ancak alt komite haftada bir toplanıyor. Her üç ülkenin de orada temsilcisi var. O komitede güvenlik alanında ve diplomatik alanda temsilimiz güçlü seviyede.

   

  Biz Türkiye tarafı olarak daima daha somut sonuçlar peşindeyiz. O dileklerimizi de ifade ettik.

   

  Ayrıca güvenlik alanındaki işbirliğimiz alanındaki somut bazı noktaları görüştük.

   

  Eğitim amaçlı işbirliği konusu var. Bizim güvenlik birimlerimizin, Irak’ın güvenlik birimlerine eğitim vermesini görüştük.

   

  Üçlü mekanizmanın ortak hedefleri konusunda, daha somut sonuçlar vereceğimize inanıyoruz. Bundan sonraki toplantımızı da Ekim ayında Bağdat’ta yapacağız.

  Irak Ulusal Güvenlik Bakanı Vaili:

   

  Değerli kardeşim İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a, çalışma arkadaşlarına şahsıma ve heyetime gösterdikleri sıcak ilgi için teşekkür ederek konuşmaya başlamak istiyorum.

   

  Toplantılarımızın ilk ikisini Irak’ta yapmıştık. Bu toplantıların amacı, PKK terör örgütünün ve örgüte mensup unsurların Irak topraklarından, sınır boylarından temizlenmesi ve yok edilmesidir.

   

  Üçlü mekanizma çalışmaya başladığından bu yana bir hayli mesafe kaydetmiştir. Önümüzdeki dönemde de birlikte çalışmamız devam edecektir. Bu hususta azimli olduğumuzu vurgulama fırsatı bulduk.

   
  Üçlü mekanizma çerçevesinde biz çok ciddi çalışmalar yapıyoruz ve işbirliği ruhu hakim. Irak açısından şunu altını çizerek ifade edebilirim. Biz bu konuya ağırlığımızı koyuyor ve ciddi şekilde çalışmaları idame ettiriyoruz.

   

  Irak Anayasası'na göre, Irak topraklarının herhangi bir ülkeye karşı komşu ülkeleretehlike arz edecek bir durum için kullanamayacağı açıktır.

   

  Irak’ın tüm makamları tarafından özenle takip edilmektedir. Biz kardeş ülke Türkiye’yle tarihin derinliklerine dönen bağlarımız ilişkilerimiz ve işbirliğimiz bulunmaktadır. Irak olarak ve Iraklılar olarak onur duyuyoruz.

   

  Terör nerede olursa olsun, hem Türkiye için tehlike teşkil etmekte, ayrıca sözü edilen terör örgütlerinin varlığı Irak için de tehlike arz etmektedir.

   

  Birlikte çalışmamız devam ettiği sürece, diyalog kapıları açık olduğu sürece, sorunlara çözüm yolları aramaya devam ettiğimiz sürece ve bu üçlü mekanizmanın çalışmalarının devam edilmesiyle arzu edilen sonuçlara ulaşacağımıza inanıyorum.

  Vaili, hurriyet.com.tr'nin gündeme getirdiği nota meselesiyle ilgili soruya ise "O konu Sünniler değil teröristlerle yapılan toplantı. Onu düzeltmek isterim" yanıtını verdi.
  Bağdat yönetiminin, Ankara'ya gelen Sünni gruplarla ilgili Türkiye'ye nota verdiği ortaya çıkmıştı.

   

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı