Gündem Haberleri

  Irak'tan 12 yaralı Türkiye'ye getirildi

  A.A.
  15.08.2009 - 19:40 | Son Güncelleme:

  Irak'ın Musul kentinin kuzeyindeki Kazna köyünde 10 Ağustos'ta düzenlenen bombalı saldırıda yaralanan Irak vatandaşlarından 12 kişi, Irak makamlarının isteği üzerine bugün Türkiye'ye getirildi.

  Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, beraberlerinde 12 refakatçi ve bölgeyi temsil eden 1 milletvekilinin de bulunduğu yaralılar, Ankara'daki hastanelerde tedavi altına alınmak amacıyla Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı bir ambülans uçakla Türkiye'ye geldiler.

  Saldırıdan etkilenen Irak vatandaşlarına dağıtılmak üzere Türk Kızılayı tarafından sağlanan kuru gıda malzemeleri de yaralıları getirmek üzere Musul kentine giden bu uçakla bölgeye gönderildi.

  Açıklamada, “Irak'ın içinden geçmekte olduğu bu kritik süreçte ülke halkının maruz kaldığı sıkıntıları hafifletmeyi hedefleyen insani yardımlarımız kararlılıkla sürdürülecektir” denildi. Bakanlık, saldırının düzenlendiği gün yaptığı açıklamada, Irak makamlarınca istenilmesi durumunda, saldırılarda yaralananlardan gerekli görülenlerin Türkiye'de tedavisi için gerekli önlemlerin ivedilikle alınacağını bildirmişti.

  Kazna köyünde bombalı araçla düzenlenen saldırıda 25 kişi ölmüş, 75 kişi de yaralanmıştı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı