GeriGündem Irak'ta kanlı cezaevi firarı: 20 ölü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak'ta kanlı cezaevi firarı: 20 ölü

Irak İçişleri Bakanlığı, Tikrit kentinde çoğunlukla El Kaide üyelerinin bulunduğu hapishanede yaşanan firar olayının “içeriden yardım alınarak” gerçekleştirildiğini ve firar sırasında çıkan çatışmalarda 20 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

İçişleri Bakanlığı'ndan Tesfirat cezaevinde yaşanan olayla ilgili yapılan ilk resmi açıklamada, Cuma günü geç saatlerde meydana gelen firarın, mahkumlar ile bazı gardiyanlar tarafından 'danışıklı olarak' gerçekleştirildiği belirtildi. Açıklamada, firar sırasında kullanılan silahların mahkumların aile ziyaretleri sırasında dışarıdan getirildiği ve bina içindeki kapıların da açık bırakıldığı kaydedildi.

Bakanlık ayrıca, mahkumların hücrelerinin uzun bir süre aranmadığını, bu ihmalin de firar olayına yol açtığını kaydetti.

Açıklamada, Tesfirat cezaevinde bulunan 303 mahkumdan, aralarında haklarındaki infaz kararını bekleyen 47 El Kaide üyesinin de bulunduğu 102 mahkumun firar ettiği belirtildi. Çıkan çatışmalar sırasında 16 güvenlik görevlisi ile 4 mahkumun öldürüldüğü, firar eden mahkumlardan da 23'ünün yakalandığı ifade edildi.

Irak makamları, firarilerin yakalanması için Tikrit'te sokağa çıkma yasağı ilan ederek kent genelinde operasyonlara başlamıştı.

Tikrit'in bağlı olduğu Selahaddin Eyaleti yetkilileri, bölgede operasyonların halen devam ettiğini açıkladı.

Öte yandan Selahaddin Polis Müdürü Tümgeneral Abdulkerim Hazreci'nin görevden alındığı öğrenildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle