Gündem Haberleri

  Irak ordusunun yapılandırılmasında asker krizi

  Hürriyet Haber
  30.10.2003 - 12:26 | Son Güncelleme:

  Devlet Başkanı Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesiyle Irak'ın tekrar yapılandırılmasına ilişkin sorumluluğu üzerine alan ABD ve öncülük ettiği işgalci kuvvetler, ülke güvenliğiniteslim alacak ordu için şu ana kadar 2 bine yakın asker eğitti.

  Irak ordusunun tekrar yapılandırılması için 2 milyar dolar ayıran ABD'nin, iki yıl içinde 40 bin kadar asker eğitmeyi amaçladığı bildiriliyor.

  Yapılandırılmış Irak ordusunun, bu ülkedeki Amerikan askerlerinin konumunu ve ABD'nin, yerel yönetimdeki etkisini ne yöne çekeceği konusundaki sorularsa henüz yanıt bulabilmiş değil.

  ABCNEWS'e açıklama yapan Irak Geçici Hükümet Konseyi Başkanı İyad Alavi, ABD ve koalisygüçleri üzerindeki baskıyı hafifletmek için, kısa zaman içinde daha çok asker eğitilmesinin gerekliliğini vurguladı.

  İyad Alavi, eski Irak ordusunda görevli 400 bin askerden büyük bölümünün tekrar hizmete alınması fikrinde olduğunu söylerken, Amerikalı yetkililer, Saddam Hüseyin'e bağlı bazı askerlerin yeni orduda yer almak istediklerini belirterek, bunun için ince eleyip sık dokumak gerektiğini vurguluyorlar.

  Irak'taki Amerikalı General Ricardo Sanchez, Saddam yanlısı askerlerin ayrılık yaratmasından çekindiklerini söyledi ve kuşkularını, ''Tehdit yaratıyorlar. Kimliklerini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Kabul ettiğimiz bazı kötü aktörleri teşhis ettik ve daha sonra kuvvetten çıkarttık'' sözleriyle dile getirdi.

  Saddam yanlısı askerlerin varlığı, Iraklı bazı eski askerler tarafından da kabul ediliyor ve ABD'nin bu konudaki endişesi paylaşılıyor. Kimliğini sadece ''Adnan'' olarak açıklayan eski bir asker, Amerikalılara yeni orduyu tekrar yapılandırırken çok dikkatli olunmasıuyarısında bulundu ve ''Saddam'ın fedaileri, özel kuvvetleri ve Cumhuriyet Muhafızları hala ortada dolaşıyor ve bu güçlerin Saddam'a bağlılığı hala devam ediyor'' dedi.

  Tüm bu kuşkulara rağmen, Geçici Hükümet Konseyi ve birçok Iraklı, Amerikan askerlerinin, yerlerini Iraklı askerlere bırakmasının zamanı geldiğini düşünüyor. Buna gerekçe olarak, Irak'ın kendi ordusunun, çoğunluğun güvenmediği Amerikalılardan daha çok kabul görecek olması gösteriliyor.

  ABCNEWS haberinde, bir Iraklı'nın, ''Amerikalılar buraya kurtarıcıolarak gelmedi. Buraya işgalci olarak, Amerikan firmalarının para kazanmasına yardımcı olmaya geldiler'' şeklindeki görüşüne de yer verildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı