Gündem Haberleri

  Irak için 2 Milyar dolar bağış

  Hürriyet Haber
  15.10.2003 - 10:48 | Son Güncelleme:

  İspanya'nın başkenti Madrid'te 23-24 Ekim günlerinde yapılacak Irak konferansına katılacak ülkelerin yaklaşık 2 milyar dolarlık bağış taahhüt edecekleri bildirildi.

  BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkan Yardımcısı Julia Taft, donörlertoplantısında yaklaşık 2 milyar dolarlık hibe vaadindbulunulacağını söyledi. Bağış, gelecek yıl içinde Irak'ın imarı için kullanılacak.

  Madrid konferansına 62 ülke katılıyor. Bu ülkelerin temsilcileri konferanstan önce New York'ta bir araya gelerek konferansın hazırlıklarını tamamlamıştı. Uzmanlar, daha önce, konferansta yaklaşık 1 milyar dolar bağış yapılabileceği tahmininde bulunmuşlardı.

  BM, Dünya Bankası ve IMF, 2004-2007 döneminde Irak'ın imarı açısından önem taşıyan 14 sektörde yapılacak harcamayı 36 milyar dolarolarak öngörüyor. Bu harcama planında güvenlik ve petrol sanayii bulunmuyor.

  JAPONYA, 1.5 MİLYAR DOLAR YARDIM YAPACAK
     
  Japonya'nın, gelecek yıl için Irak'ın yeniden inşasına 1.5 milyar dolar yardım yapacağı bildirildi.

  Japon hükümetinden yapılan açıklamada, iş, su, eğitim ve elektrik gibi alanları hedefleyen yardımın, Irak'ın yeniden inşasıyla güvenliğine katkıda bulunacağı belirtildi. Açıklamada, Irak'ın yeniden inşasının, uluslararası toplum için çok önemli bir konu olduğu kaydedildi.

  Japon basınında çıkan haberlerde de Japonya'nın gelecek 4 yıl içinde Irak'ın yeniden inşasına yapacağı yardımın 5 milyar doları bulacağı bildirildi. Japonya Başbakanı Juniçiro Koizumi'nin, Cuma günü ülkesini ziyaretedecek ABD Başkanı George Bush ile Japonya'nın Irak'ın yeniden inşasına asker katkısı ve mali yardımı konularını ele alması bekleniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı