Gündem Haberleri

  İnternette ırkçılığa 1 yıl hapis

  Hürriyet Haber
  16.01.2002 - 15:07 | Son Güncelleme:

  Brüksel Ceza Mahkemesi, internette ırkçı fikirler savunan ve yabancı düşmanlığı yapan 25 yaşındaki bir Belçikalıya 1 yıl hapis ve 12 bin 400 euro para cezası verdi. Mahkeme, gencin hemen tutuklanmasını emretti.

  Thiebault V. isimli genç, Infonie abonesi olarak internetten katıldığı tartışma forumlarında ırkçı fikirler savunarak diğer abonelerin ve katılımcıların tepkisini çekti.

  Şikayetler üzerine şirket tarafından uyarılan ve “ifadelerine dikkat etmesi” istenen Belçikalı tavır değiştirmeyince, mahkemeye verildi.  Ceza Mahkemesi, hakkında 1 yıl hapis ve 12 bin 400 euro para cezası verdiği Belçikalı`nın derhal tutuklanmasını emretti. 

   Brüksel Savcısı Marie-Anne Swartenbroek, Belçika`da ırkçılık ve yabancı düşmanlığını cezalandıran bir yasa bulunduğunu, ancak söz konusu yasanın, bu tür suç işleyenler için en fazla 3 ay hapis cezası öngördüğünü belirtti.

  Bu dosyada farklı bir yaklaşım sergilendiğini bildiren Savcı, Belçikalı sanığın, “kamu telekomünikasyon altyapısını, ırkçı fikirler yaymak yoluyla suiistimal etmek ve kötü emeller için kullanmak” ithamıyla yargılandığını ve bu şekilde daha ağır bir ceza aldığını ifade etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı