GeriGündem "İnternet kafe mi, internet kahve mi?"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"İnternet kafe mi, internet kahve mi?"

Diyarbakır'da yapılan bir araştırmada internet kafelere gidenlerin yüzde 94.7'sinin erkek olduğu tespit edildi. Araştırmada, bu yönüyle internet kafelerin, "kahvehane"lerin devamı niteliğinde olduğu sonucuna varıldı. Araştırmada, internet kafelere devam eden ve burada internetten yararlanan ya da internete bağlanmadan oyun oynayanlarda cinsiyet bakımından büyük dengesizliğin göze çarptığının altı çizildi.

Dicle Üniversitesi(DÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. M. Cengiz Yıldız, aynı bölümde yüksek lisans öğrencisi Kenan Bölükbaş ile birlikte, Diyarbakır'da internet kullanımında kadın-erkek eşitsizliğini araştırdı.

Buna göre, internet kafelere gidenlerin yüzde 94.7'sinin erkek, yüzde 5.3'ünün ise kadın olduğu tespit edildi.

Kamuya açık alanların erkeklere daha büyük olanaklar sunduğunun belirlendiği araştırmada, "Erkeklerin kadınlara göre daha yoğun bulunduğu statlar, spor salonları, kahvehaneler bu durumun en açık örnekleridir. Yüzde 94.7 oranında erkek nüfusunun bulunduğu internet kafelerin de, stadlar, kahvehaneler gibi erkek egemen alanlardan biri olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır" görüşüne yer verildi.
   
ERKEKLERİN BAĞIMLILIK RİSKİ YÜKSEK
Araştırmada, erkek internet kullanıcılarının kadınlara göre, internete bağlanma süresinin de çok daha fazla olduğu tespit edilirken, bu yüzden erkeklerin internet bağımlısı olma riskinin, kadınlara göre çok daha yüksek olduğu belirtildi.

İnternete bağlanma süresi arttıkça, kadın kullanıcı sayısının azaldığı, erkek kullanıcıların ise arttığının belirlendiği araştırmada, haftada 6-10 saat arası bağlantı kurma oranlarında kadınların yüzde 12.5'inin, erkeklerin ise yüzde 24.6'sının, 10-20 saat arası kullanım süresinde ise kadınların yüzde 12.5'i, erkeklerin yüzde 16.2'sinin bilgisayar başında kaldıkları anlaşıldı.

Kadınlardan daha uzun süre internete bağlanan erkeklerin bu durumu ekonomik açıdan kadınlara göre daha iyi olmasından kaynaklandığı sonucuna varılan araştırmada, bunun yanı sıra ailelerin erkek kullanıcıların daha uzun süre internet kafelerde kalmasına izin vermeleri, ayrıca erkek egemen bir mekan olarak internet kafelerde, kadın kullanıcıların uzun süre ve özellikle geceleri kalmalarının imkansızlığı da diğer nedenler olarak gösterildi.
 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle