Gündem Haberleri

  Intel'in başkanı Craig Barrett İstanbul'da

  Hürriyet Haber
  28.10.2003 - 14:07 | Son Güncelleme:

  Bilgisayar işlemcisi geliştiren Intel şirketinin İcra Başkanı (CEO) Craig Barrett Türkiye'ye geldi. Türkiye ziyaretinin ilk durağı olarak İstanbul'da işadamlarıyla biraraya gelen Barret, Türkiye'nin, iç içe geçen bilişim ve iletişim teknolojileri ile internetin hızlı gelişiminden iyi yararlanması halinde, Doğu ve Batı arasındaki mevcut stratejik köprü konumunun ötesine geçerek bölgesel bir lider olabileceğini bildirdi.

  Craig Barrett yaptığı konuşmada, Türkiye'nin özel işletmelerini, eğitim kurumlarını, kamu yönetimini ve evlerini yüksek hızlı internet hatlarıyla birbirine bağlamanın genişleyen küresel ekonomi içinde Türkiye'yi rekabetçi bir konuma taşıyacağını söyledi.

  BİLGİ TEKNOLOJİSİ BÜYÜMEDE KATALİZÖR
  Bilgi teknolojisinin Türkiye'nin büyümesi için katalizör görevi görebileceğini vurgulayan Barrett, Türkiye'nin gelecekte büyümesini daha da ileriye taşıyacak olan eğitim sisteminin geliştirilmesi için gerekli olan ekonomik istikrar ortamı ve hükümet programlarının mevcut olduğuna dikkat çekti.

  Türkiye'nin gelecek kuşaklarını gözönünde bulundurmasını isteyen Intel CEO'su, ''Meselenin özü, Türkiye'nin gelecek kuşaklarını yeni nesil teknolojiyle tanıştırmak, dolayısıyla gelen yeni teknolojik çözümleri test etmeye meraklı, matematik ve bilim becerileri olan ve küresel dijital ekonomi içinde başarıyla rekabet edebilecek bir işgücü yaratmaktır'' dedi.

  KAPALIÇARŞI'DAN TEKNOLOJİ ÖRNEĞİ
  Artık bütün hükümetlerin bilgi teknolojileri planları bulunduğunu belirten Barrett, ''Plan yapmak bir şey, ama gerçekleştirmek bir başka şey. En önemli konu bu. Dijital dalgayı yakalamak için teknoloji gerekiyor'' dedi.

  Teknolojiyi kullanan yerel örnekler olarak Kapalıçarşı'da takı satışı yapan Sedat Bektaş, yüksek teknolojili tekneler üreten uçak mühendisi Ömer Onuk ve Vestel'i veren ve sahneye çıkararak sorular yönelten Barrett, ''Rekabette başarı için teknolojiyi yaratıcı bir şekilde kullanmalıyız. Gelecek farklı olacak. Yaptıklarımı tekrarlayarak yola devam edemeyiz'' dedi.

  Türkiye'nin önünde inanılmaz fırsatlar bulunduğunu, Asya ile Avrupa arasındaki köprü konumunun en güçlü yönlerinden biri olduğunu ifade eden Intel CEO'su, Türkiye'de cep telefonu, bilgisayar kullanım oranlarını verdi, Türkiye'nin en hızlı gelişen 10 piyasadan ve en dinamik 20 ülkeden biri olduğunu anımsattı.

  Türkiye'nin teknolojideki yeniliklere adaptasyonda 82 ülke arasında 50. sırada bulunduğunu belirten Craig Barrett, Türkiye'nin ilerlemek istiyorsa, hem özel sektör hem de devletin yapacağı çok şeyler bulunduğunu söyledi.

  BAŞBAKAN ERDOĞAN'LA GÖRÜŞECEK
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye'de yatırım yapmaya davet edilen Intel Corporation İcra Başkanı (CEO) Craig Barrett, yılda 100 ülkeden yatırıma davet mektubu aldıklarını belirterek, "Tesis kurmak önemli bir rekabet konusu. Her yıl bir tesis kuruyoruz. 100 ülke de tesisin kendisinde kurulmasını istiyor" dedi.

  Bir gazetecinin Intel'in üç yıl önce Türkiye'yi bölgede bir merkez olarak düşündüğünü belirterek, "Türkiye'yi tekrar merkez haline getirmeyi düşünür müsünüz?" sorusu üzerine de Barrett, şöyle konuştu:

  "Açıkçası henüz erken bir aşamadayız. Ortadoğu ve Afrika'da nerelerin merkez olacağıyla ilgili bir rekabet var. Çeşitli ülkeler, şehirler merkez olmak istiyor. Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Ürdün Arap dünyasına merkez olmak istiyor. Lübnan, Asya ile Avrupa arasında köprü olduğunu söylüyor. Türkiye bence bu konuda önemli bir rekabet gücüne sahip ama kimin başarılı olacağını iletişim altyapısı belirleyecek. Hükümetin iddialarına göre de Intel'in bakış açısı değişecek."
     
  "GEÇMİŞTE ÖĞRENDİĞİM DERS"
  Bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşmenin gündemine ilişkin detay verip veremeyeceğini sorması üzerine Barrett, "Benim uzun zaman önce öğrendiğim bir ders var. Devlet yetkilileriyle yapacağım görüşmelerden önce bilgi vermemeyi tercih ediyorum. Pek diplomatik bir kişi değilim ama her zaman bu dersi almışımdır, sonradan basına bilgi vermek daha iyi olur" yanıtını verdi.
   
  Craig Barrett, "Türkiye'de yatırımapacak olsaydınız, hangi alanlara yapardınız?" şeklindeki soruya ise "Devlet olsaydım, iletişim altyapısına yapardım. Bir de ekonominin büyümesine yardımcı olacak kural ve düzenlemelere yatırım yapardım" yanıtını verdi.

  KRİZ BİTTİ Mİ?
  Barrett "Üçüncü çeyrek sonuçlarında 1 milyar 650 milyon dolar net geliriniz var. Geçen sene sadece 650 milyon dolar kadardı. Çok büyük bir gelişme var. Net geliriniz IT sektörünün tüm dünyadaki gelişimini yansıtıyor mu? Kriz bitti mi?" sorusu üzerine de şunları kaydetti:

  "Evet, güzel bir üç ay geçirdik. Her piyasada bir fırsat yaratabildik ancak önemli bir piyasada aynı şeyi yaşayamadık. Tek başarılı olamadığımız piyasa ABD'deki kurumlar piyasasıydı. Satışlarımız arttı, ABD'deki tüketici piyasasında da satışlarımız arttı ama kurumsal piyasada artmadı. ABD'deki kurumsal piyasa bizim için en büyük piyasa, IT sektöründeki en büyük piyasa. Kriz bitti diyebilmek için burada da satışların artmasını beklemek gerekiyor ama kesinlikle tabii ki sonuçlarımız çok iyi ve biz de bundan çok memnunuz."

  Barret, basın toplantısının ardından Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrencilerle biraraya geldi. Intel CEO'su, bugün Başbakan Erdoğan tarafından da kabul edilecek.
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı